Pusova – Galip Dursun

23 Haz Pusova – Galip Dursun

Üzülerek söylüyorum ki İthaki’nin instagram hesabında Pusova’nın çıkış yazısını görene dek, Galip Dursun’u tanımıyordum. Üstüne üstlük fantastik-bilim kurgu-korku üçlemesini severek takip eden biri olarak, bu alanlar yalnızca yurt dışının tekelindeymiş gibi davranmak normalmiş gibi geliyordu.

Pusova’yı an itibariyle bitirdim ve diyebileceğim tek şey şu: Galip Dursun, fantastik-korku-bilimkurgu deyince aklımıza gelen ilk isimlerden olan HP Lovecraft, Poe, Ray Bradbury, Neil Gaiman gibi yazarlarla bir arada anılabilecek düzeyde, üstelik “bizim yöreden” kokular taşıdığı için pek çok açıdan daha gerçekçi hissettiren öyküler yazan, takip edilesi bir yazarmış.

Karşılaştırmayı sevmem ama kitabı okurken aklıma sürekli olarak “Kırılgan Şeyler” düştü. Neil Gaiman’ın bu öykü kitabına nasıl büyük beklentilerle başladıysam, Pusova’ya da bir o kadar düşük beklentiyle başladım. Bunun da katkısı vardır muhakkak ama Pusova, Kırılgan Şeyler’e nazaran çok daha doyurucu bir öykü kitabı bana kalırsa. Pusova’nın hikayeleri kısalığına rağmen uzun bir roman tadı bırakabiliyor, ilk cümleden sizi hikayeye dahil etmeyi çoğunlukla başarıyor ve son cümleyi merak ettiriyor. Üstelik “özgün” çerçevedeki konu seçimleriyle de türdeşlerinin içinden sıyrılıyor diyebilirim.

Yazar şeytana inandıracak, insana karanlık bir sokağa bakarken acaba dedirtecek, iki cemre arasında içinden geçmenin uğursuzluk getireceği Pusova’ya karşı bir ürperti doğuracak öykülere imza atmış. Toplamda dokuz adet hikayeye ev sahipliği yapıyor kitap. İçlerinde en çok beğendiklerim Gezinti, Jeton ve Ağıt’tı. Yapı itibariyle bana daha çok hitap eden hikayelerdi. Bu hikayelerden kısaca bahsedeceğim(fikir oluşturması açısından). Gezinti bilim kurgu ağırlıklı bir hikaye ve bilinç transferinin yani başkasının bilincini bedeninde ağırlamanın mümkün olduğu bir dönemden bahsediyor. Hikaye aslında olay bazlı olmasa da, fikir itibariyle düşündürücü ve ilham verici diyebilirim.

Jeton ise aslında klişeye kaçan bir cinayetle giriş yapıyor. Bir katil, öldürdüğü kişiyi hatırlamaz, tuhaf kabuslar görür vesaire, hikayenin bu yönde ilerleyeceğine neredeyse emindim. Fakat hatırı sayılır ölçüde şaşırtarak, bambaşka bir noktaya bağlandı. Dehşete düşmeden edemeyeceğiniz, Poe’nun hikayelerinde hissettiğiniz türden uğursuz bir hisse yol açan, güzel bir korku hikayesi.

Kısacası bu kitaba bir şans verin derim.

Sevgiler…

Kitap adı: Pusova
Yazar: Galip Dursun
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 168
Baskı: 2016
Tür: Fantastik

Pusova - Galip Dursun

Pusova – Galip Dursun

Arka kapak;
Anadolu Korku Öyküleri derlemelerinden ve sadık bir takipçi kitlesine sahip olan Gerisi Hikaye başlıklı çevrimiçi radyo programından tanıdığımız Galip Dursun, Pusova’daki öyküleriyle medeniyet artıklarının, kıyametten kalma varoşların, intikam meleklerinin, şehirli ve taşralı dehşetlerin hesabını tutuyor. Yeraltı ile korkunun, bilimkurgu ile şehir fantazyasının sürekli temas halinde olduğu bu öyküler, hem yakın ve tanıdık hem de uzak ve bilinmeyen bir kuşağa, alacakaranlık kuşağına davet ediyor bizi; Pusova’ya göz ucuyla bakmak, modern dünyanın düğümünü bozmak için…

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend