Rahip C. – Georges Bataille

19 Nis Rahip C. – Georges Bataille

Rahip C. Georges Bataille’ın ‘farklı’ olarak tanımlandırabileceğimiz kitaplarından biri. Yazarın Gözün Öyküsü gibi bir kitabını okuduktan sonra artık kendisinden gelebilecek hiç bir kitap için şaşırmıyorum. Çizginin çok dışında duran bir yazar ve anlatmak istediğini sert bir netlikle ifade ediyor.

Bu kitabında bahsettiğim Gözün Öyküsü kadar sert olmasa da farklı bir anlatım mevcut. Tabi burada demek istediğim fark sadece alışılagelmiş anlatım dışında değil, aynı zamanda karakterlerin farklılıkları. İki kardeşin yaşamlarından bir kesit gibi değerlendirebileceğimiz kitapta, bir dindar, bir bunun tam tersi kardeşin öyküsünü okuyoruz. Bu öyküde dindar kardeşle birlikte olmak isteyen, kardeşinin metresi, dindar kardeşi bir şekilde elde etmek istiyor. Fakat dini bütün, ahlaklı kardeş bu ilişkiye girmek istemiyor.

Konu olarak farklı, anlatım olarak çok farklı bir üsluba sahip Rahip C. klasik Bataille çizgisizliği üzerinde yer alan bir kitap. Daha öncesinde eğer yazarın kitaplarını okuduysanız çok şaşırmıyorsunuz. Hemen hemen hiç bir tabunun yer almadığı kitaplar yazan Bataille, Rahip C. ile de bizlere insan ilişkilerinde çizgisizliği göstermiş. Okunur mu? Neden olmasın elbette okunur. Fakat şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap değil.

Bu arada Kabalcı Yayınları bu serisinde bizlere farklı bir baskı deneyimi yaşatmış. Tamam farklı bir tarz, değişik görünüyor ama sayfaları ayırmaya çalışırken çok uzun yırtıklar oluşabiliyor. Daha fenası ise elde cetvel bıçak kitapla uğraşmak oldukça zahmetli bir hal alabiliyor. Kitap sırtlarına kocaman logo koyulmasına bile alışamamışken bir de üstüne böyle bir kitap baskısı görünce insan ister istemez alternatiflere yönleniyor. Sel Yayıncılıktan bu kitap basıldı ben yazıyı hazırladığım sırada ve şu an alacak olsam o yayınevini tercih ederim. Sonuçta çevirmen aynı. Evet, Sel yayınları da sağolsunlar logo sever bir yayınevi ve kitap kapağının üstünde, kitabın adının sonuna kocaman koyuyorlar ama ne yapalım en azından sayfalar yırtık değil. Keşke bu logo saplantısından vazgeçseler.

İyi okumalar.

Kitap adı: Rahip C.
Orijinal adı: L’Abbe C
Yazar: Georges Bataille
Çeviri: Didem Eryar
Yayınevi: Kabalcı Yayınları
Sayfa: 200
Baskı: 1999
Tür: Roman

Rahip C. – Georges Bataille

Arka kapak;
Bu ürkütücü anlatı, ikiz kardeşler Charles ve Robert arasındaki yoğun, korkutucu ilişkiyi ilk ağızdan anlatıyor. Charles, ahlaki değerlerden uzak yaşadığı hayatını kötücülüğe adamış modern bir özgürlükçüdür; Robert ise dindar bir rahiptir ve ısrarla kardeşinin metresiyle yaşadığı şehvet dolu ilişkiyi görmezlikten gelmektedir.Buna dayanamayan Charles’ın metresi onunla birlikte olmak ister, Charles’ı da yardım etmesi için ikna eder. İkisinin de cesaretlendirmelerine rağmen Robert, bu erotik saplantılara dahil olmak istemez…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend