Red Kit – Morris

29 Tem Red Kit – Morris

Görünce çok sevindiğim, çocukluk zamanlarıma gittiğim bir çalışma yapmış Yapı Kredi Yayınları; Red Kit Toplu Albümleri. Serinin ilk iki kitabını hemen aldım ve başladım. İlk başından itibaren Red Kit’in tüm maceralarının olacağı söylenen ilk iki cildi hatırladığım Red Kit gibi değil fakat ilerleyen ciltlerde hatırladığım maceraların olacağından eminim. Büyük bir heyecanla bekliyorum!

Daha yeni yeni okumaya başladığım zamanlar. İzmir’in Urla ilçesine bağlı, güzel mi güzel kasabası -ya da köyü- Çeşmealtı’nda yazlıkçıların okuduğu eski gazetelerin arasında çıkan, ekler, çizgi romanlar, dergiler en büyük meraklarım olmuştu. O zamanlar durumlar çok iyi değil ve her istediğini bulamıyorsun. Bulsan da alamıyorsun çünkü ekonomik bir özgürlük yok zaten o özgürlük olsa da ekonomik bir durum yok. Çocuksun yahu! Zaten para yok, sen çocuksun sende hiç yok. Hal böyle olunca senin de en büyük eğlencen okunmayan ya da eski denilerek atılan, toplu olarak poşetlenmiş gazete yığınları arasında okumaya değer güzel bir şeyler bulmak. Bunların arsında o zamanlar Milliyet gazetesinin verdiği Red Kit’ler var. O kadar eski gazete arasında Red Kit bulmak ile altın bulmak arasında hemen hemen hiç fark yok. O kadar mutlu oluyordum ki anlatamam.

Her ne kadar o zaman çizilen Red Kit daha bir güzel daha bir iyi gelse de şu zamanlarda basılan yeni serilerinde benzer tadı var. Elbette maceraların bir çoğunu hatırlamıyorum. Ama çizimlerde ki Red Kit’i hatırlıyorum. Yıllar sonra Belçika’da ki Comics Museum’da karşılaştığım Red Kit için ayrılan kısımda duygulandığım gibi, bu serinin bir cildini elime aldığımda da duygulanıyorum. Tüm seriyi ama iyi ama kötü hiç farketmez tamamlayıp, okumak istiyorum. Çünkü o zamanlara beni götürecek, sanki o gazeteleri Red Kit aramak için karıştıran çocuk gibi heyecanladıracak. O kadar olmasa da bu olacak, bundan eminim.

Sevenlerine iyi okumalar diliyorum.

Kitap adı: Red Kit – Toplu Albümleri
Orijinal adı: Lucky Luke
Yazar: Morris
Çevirmen: Eray Canberk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 160
Baskı: 2016
Tür: Çizgi Roman

red-kit-morris

Red Kit – Morris

Arka kapak;
Gölgesinden hızlı silah çeken adamın maceraları, hikâyelerin yaratıldığı yılların sırasıyla özel bir koleksiyonda toplanıyor: “Red Kit Toplu Albümleri”.

Kuşaklar boyu güldüren ve hayaller kurduran Morris ile -Goscinny başta olmak üzere- öykü yazarlarının bu harika dünyasını yeniden keşfediyoruz.

Bu cilt, Batı’nın en ünlü kovboyunun ilk albümleri olan Dick Digger’ın Madeni, Rodeo ve Arizona’yı bir araya getiriyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • muharrem.gursu@gmail.com'
    Muharrem Gürsu
    Posted at 13:49h, 20 Şubat Yanıtla

    Bu yeni albümü aldım ama pişman oldum. Çizimler çok farklı. Red kit Red kit’e benzemiyor. Eskilerin tadı yok.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend