Resimli Adam – Ray Bradbury

25 Nis Resimli Adam – Ray Bradbury

Ray Bradbury’nin bir kitabını elime aldığımda emin olduğum tek bir şey var o da kitabın kesinlikle çok iyi bir kitap olduğu. Bu konuda da henüz hiç yanılmadım. Her kitabında sizi sürükleyici bir maceraya atan ve elinizden bırakamadan okumaya devam ediyorsunuz. Kitap bittiğinde ise hemen bir tane daha Ray Bradbury eseri okumak istiyorsunuz. Tabii Ray Bradbury stoklarımız sınırlı olduğu için idareli okumamız lazım bitince ne yaparız sonra?

“- bir göktaşı yığınının içine düştüm, küçük gezegencikler…
– göktaşları mı?
– sanırım bu, her 5 yılda bi Merih’in yanından geçip dünyaya gelen Myrmidone Kümesi. Tam ortalarındayım. Büyük bir kaleydeskop gibi bir şey. İçinde bütün renkler, biçimler, boyutlar var. Tanrım, ne güzel bir görünüm.
Sessizlik…
– onların arasında sürükleniyorum. Beni aralarına kabul ettiler. Ne lanetli bir son.”

Resimli Adam, vücudunda resimler olan bir adam ve kitabın anlatanı ile yaşanan olaylarla başlıyor. Sonrasında ise resimli adamın vücudunda bulunan resimlerin hikâyeleri ile devam ediyor. Resimli Adam’ın vücudunda görüntülenen on sekiz öykü. Hepsi de birbirinden daha güzel. Elden bırakamadan okunan cinsten öyküler. Her resim ufak birer hikâyedir diyor kitap, onları seyredersen birkaç dakika içinde sana bir öykü anlatırlar diye de devam ediyor kitabın arkasında. Hakikaten de öyledir evet ama buradaki öyküler hiç bir resimdeki öyküye benzemiyor. Resimli Adam, eleştiren, düşündüren, sevindiren, üzen ve dehşete düşüren on sekiz bilimkurgu öykü klasiği. Mars Yıllıklarından sonra, Fahrenheit 451’den kısa bir süre önce yayımlanan Resimli Adam, Ray Bradbury’nin en önemli eserlerinden biri.

Okuduğum en güzel öykülerden olan bu on sekiz öyküyü bitirdikten sonra kapağını kapatıp düşünmeye başladım. Ray Bradbury’ye olan saygım zaten sonsuz ama kendi kendime dedim ki bir bu kadar mı iyi olur! Özellikle çocuklarını marsa götüren -daha doğrusu çocukları öyle sanıyor- babanın öyküsünde çok etkilendim. Verilmesi gereken mesajlar o kadar ustalıkla seçilmiş ve o kadar güzel bir üslupla verilmiş ki sizi hiç ama hiç rahatsız etmeden, usulca işleniyor aklınızda. Büyük yazardan, büyük öyküler. Sakın es geçmeyin.

Şiddetle tavsiye ediyorum!

Kitap adı: Resimli Adam
Orijinal adı: The Illustrated Man
Yazar: Ray Bradbury
Çeviri: İlker Sönmez
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 344
Baskı: 2012
Tür: Bilim Kurgu, Roman

Kitabın sırt kısmında bir baskı hatası mıdır yoksa bilerek yapılmış mı bilemediğim bir hata ile karşılaştım. İ harfinin noktası L harfine gitmiş. Bununla ilgili İthaki Yayınlarına twitterdan yazdım fakat cevap yazmadılar. Sanırım cevap vermeye değer bulmadılar…

resimli-adam-ray-bradbury-2

#Resimli Adam – Ray Bradbury #Resimli Adam #Ray Bradbury

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend