Resimli İstanbul Hatıralar ve Şehir – Orhan Pamuk

12 Oca Resimli İstanbul Hatıralar ve Şehir – Orhan Pamuk

Bir haftadır okumaya çalıştığım kitabı sonunda bitirdim. Büyük bir özveriyle Orhan Pamuk okumaya çalışıyorum. Fakat çok zorlanıyorum. Neden derseniz bunun bir kaç nedeni var. Bunlardan biri, söylemek istediğini söyleyemeden, anlam karmaşası yaratan uzun cümleler. Bu cümleler o kadar uzun oluyor ki bazıları yarım sayfa! Evet, tam yarım sayfa cümle. Biri uzun cümle kurmanın edebi bir başarı olduğunu mu söyledi bilmiyorum.

Bir diğer konu sürekli olarak bir laf çarpma, bir şekilde imalarda bulunma ve suçlama. Bazen kitabın kapağına dönüp bakıyorum kimin kitabı diye. Gençlerin sürekli olarak yaptığı halk tarafından ergen tribi olarak nitelendirilen şeyleri bilirsiniz işte bunları okurken buluyorum kendimi. O kadar yorucu oluyor o kadar uzaklaştırıyor metinden ve olayın örgüsünden anlatamam.

Osmanlı çok kötü, Türk milliyetçiliği berbat, Türkler o kadar kötü şeyler yaptılar ki, İstanbul bunların elinde ne halde tamam bunları da anladık. Zaten kitaba başlarken 5-10 sayfa sertleşmesini ve çükünün akibetini okuduk. Sonrasından gelen bir kaç sayfa ne denli zengindik o da tamam, ama kitabın başından sonuna hep aynı şeyleri vurgulamak beni yormakla kalmadı, kitaptan uzaklaştırdı. Evet, itiraf ediyorum fotoğrafların hatrına devam edebildim.

Bu sefer İstanbul fotoğraflarıyla, İstanbul’un eski haliyle güzel anılarla iyi bir okuma yapacağımı düşünmüştüm. Ama ne yazık ki yine yeniden aynı hayal kırıklığını yaşadım. Yazar bize olanları tarafsız, düz bir biçimde anlatsa, yapılacak çıkarımları biz yapsak, fotoğrafları ve o zamanları yaşasak sanki çok daha güzel olabilirdi.

Okuması çok güç ama fotoğrafları güzel olan bir çalışma olmuş. Eğer Ara Güler’in fotoğraf kitaplarını gördüyseniz zaten bu kitabı da görmüş kadar olmuşsunuzdur. O kitaplarda bulunan fotoğraflardan az biraz fazlası var.

Onun haricinde klasik Türk aşağılamaları, tarihimizin berbatlığı, Osmanlı nefreti, İstanbul’u ne hale getirdik gibi klasik sohbetlerin, yer yer üstü kapalılarını, kimi zaman ise açık bir biçimde söylenişini bulabilirsiniz. Kahve sohbetleri ile ergen sohbetleri arası, geçmişin hatalarından başka bir şey görmeyen, sürekli kötümser bir bakış ile bakılmış yazıları bu seviyede bir yazardan görmek çok üzücü.

İyi okumalar. Başarabilirseniz.

Kitap adı: Resimli İstanbul Hatıralar ve Şehir
Yazar: Orhan Pamuk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 544
Baskı: 2015
Tür: Fotoğraf, Anı

Resimli İstanbul Hatıralar ve Şehir – Orhan Pamuk

Arka kapak;
“Fotoğraflarla İstanbul’un ve Orhan Pamuk’un geçmişine yolculuk…”

Hiç görmediğiniz bir İstanbul! Orhan Pamuk’un arşivlerden seçtiği eski fotoğraf ve resimlerle… Ara Güler’den Cartier-Bresson’a, İstanbul’un eski fotoğrafçılarından eski gazete koleksiyonlarına, bu kitapta çoğumuzun hiç görmediği resimlerle bambaşka bir İstanbul var.

İstanbul – Hatıralar ve Şehir’de anlattığı konuları, duyguları ek 230 fotoğraf ve resimle işliyor, büyütüyor ve yeni bir anlamla ortaya çıkarıyor. Elinizdeki, artık metne değil resme dayanan, açıp her köşesinden bakılıp okunacak bir kitap. Ara Güler’den Cartier-Bresson’a, İstanbul’un eski fotoğrafçılarından eski gazete koleksiyonlarına, bu kitapta çoğumuzun hiç görmediği resimlerle bambaşka bir İstanbul var.

“Şehrin manzaralarına bakmak, sokaklarda yürüyerek, gemiyle gezinerek, İstanbul’un verdiği duyguları görüntülerle birleştirmektir, ama gezinerek şehrin manzaralarını seyretmek bu değildir yalnızca, bir de içinde bulunduğunuz ruh halini şehrin size verdiği görüntülerle birleştirebilmektir. Bunu hünerle ve içtenlikle yapmak, insanın hafızasında şehrin görüntülerini en derin ve içten duygularla, acıyla, kederle, hüzünle ve zaman zaman mutluluk, yaşama sevinci ve iyimserlikle birleştirmektir.”

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend