Romeo ve Juliet – William Shakespeare

19 Kas Romeo ve Juliet – William Shakespeare

Hani bazı eserler vardır hakkında ne yazacağınızı bilemezsiniz asla. Hah işte o eserlerin en büyüklerinden biri ile karşı karşıyayım şu an. Ne diyebilirim ki? Ya da ne gibi bir yorum uygun olur mükemmelden başka? Şairane bir harikadan başka ne söylenebilir ki bu eser için bir solukta? En fazla bu kadar şairane olabiliyorken anlatımım ne yapabilirm ki? Ne söyleyebilirim satırlara? Hem sonra ayıplamazlar mı beni?

Tüm bu zorluklara rağmen elimden gelidğince daha doğrusu dilim döndüğünce birşeyler yazayım sizlere. Daha doğrusu elim döndüğünce. Hikayeyi hepimiz bildiğimizi sanırız değil mi? Yolda sorsalar ha tamam aşk meşk hikayesi iki kavuşamayan aşık deriz. Herkes aynı şeyi söyler belki. Birine okuyorum şu an desen “eee biliyom ben onu ya” der ama soranız eminim okumamıştır. İşte böyle bir eser Romeo ve Juliet. Fakat bu tip düşünenler yani biliyorum diyenler dahil olmak üzere herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Okuyun. Hem de bir an önce ertelemeden. Her paragrafı şiir olan, her paragrafı ayrı bir konu olan, her paragrafı alınıp bir resme yapıştırılım duvara asılabilecek kadar iyi olan bir eser.

Kitabı ciltli olarak Karşıyaka İzmir’de eski kitapçıda bulduğumda o kadar sevindim ki anlatamam. Kitabın iç kapağında da bir not gördüm. Bir baba oğluna/kızına yazmış;

“Aşkını monitörlerde değil, 5 duyun ve aklınla bulmanı dilerim.
Canın baban
25.8.2010”

Ne güzel bir not değil mi? Zamanımızda herkesin ekranlarda aşk yaşadığı, ekranlardan dünya kurtardığı, sosyal medyadan paylaşım yaparak siyaset yapanları gördüğümüz bu zamanlarda gerçekten çok güzel bir not olmuş. Fakat hediye verilen bu kitap, sanırım hedefine ulaşamamış ve eski kitapçıya satılmış. Belki de farklı bir hikayesi vardır. Bilemiyoruz tabi.

Özdemir Nutku’nun muhteşem çevirisi ile bu muhteşem eser asla kaçırılmamalı diye düşünüyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Romeo ve Juliet
Orijinal adı: Romeo ve Juliet
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 133
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Hemen satın alın

romeo-ve-juliet-william-shakespeare-2

#Romeo ve Juliet – William Shakespeare #Romeo ve Juliet #William Shakespeare

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend