Roverandom – J.R.R. Tolkien

27 Mar Roverandom – J.R.R. Tolkien

Tolkien, ailesi ile birlikte çıktığı yaz tatilinde, Roverandom adlı kitabın temellerini atar. Olay, oğlu Michael’ın çok sevdiği ve yanından hiç ayırmadığı oyuncak köpeğini sahilde kaybetmesiyle başlar. Tolkien, iki oğluyla birlikte sahilde günlerce bu oyuncağı arar ama bulamaz. Michael bu duruma gerçekten çok üzülür, Tolkien ise oğlunun gönlünü alabilmek adına bir masal uydurur. Bu hikaye, bir büyücünün pantolonunu ısırdığı için oyuncağa çevrilen Rover adlı bir köpeğin, onu satın alan ailenin evinden kaçması ve kum büyücüsüyle karşılaşması hakkındadır. Kum Büyücüsü, bu zavallı köpeğe yardım etmek ister fakat büyücüler aralarındaki gizli rekabet nedeniyle pek de iyi anlaşamamaktadırlar bu yüzden büyüyü yapan Artaxerxers ile ters düşmemek adına onu eski haline getirmek yerine Ay’da yaşam süren büyücüye göndermeye karar verir. Ay’da Roverandom adını alan bu köpek, yaşayacağı bir dizi maceranın kapılarını aralamış olur. Tolkien, amacına ulaşır ve bu hikayeyi çocukları gerçekten çok beğenir. Hikaye zamanla Tolkien’in kafasında dallanır, budaklanır ve Roverandom adlı romana dönüşür.

Çoğu insanın düşündüğünün aksine – buna ben de dahilim – , Roverandom’un Orta Dünya serisiyle pek bir ilgisi yoktur. Tolkien, çocuklar için yazdığı bu hikayenin ardından, “Hobbit” kitabıyla yükselişe geçince, ilgisini Yüzüklerin Efendisi’ni oluşturmaya vermiş ve bu küçük hikayeler – çoğu çocuklarına anlattığı Noel hikayeleri – tabiri caizse “unutulmuş”. Fakat kitabın giriş kısmında şöyle bir ifade var:

“Roverandom gibi hikayeler olmasa Yüzüklerin Efendisi’nin ortaya çıkamayacağını söylemek abartı olmaz. Çünkü küçük hikayelerin Tolkien’in çocukları ve bizzat Tolkien tarafından sevilmesi, sonunda daha büyük bir çalışmaya – Hobbit – ve dolayısıyla onun devam kitaplarına giden yolu açtı.”

Kısacası Roverandom gibi hikayeler için, Orta Dünya’nın “öncüleri” diyebiliriz.

Nitekim Roverandom’da, Orta Dünya hakkında yalnızca Orta Dünya kitaplarını okumuş olanların fark edebileceği, küçük ayrıntılar da yer alıyor.

Örneğin, Rover adlı köpeğin bir balinayla birlikte gittiği uzak denizlerde göz ucuyla bile olsa Batı’yı yani Elf Diyarı’nı görebilmiş olması. Bunun sonucunda balina Uin panik olur ve eğer yaptığı duyulacak olursa, başının fena halde belaya gireceğinden bahseder.

Diğer yandan, Roverandom’daki ejderha ve büyücülerin(Psamathos Psamathides,Artaxerxers,Aydaki Adam ki bu büyücülerin Gandalf”ın müjdecileri oldukları söyleniyor), orta dünya’daki büyücü ve ejderha kavramlarının temelini attığını da söyleyebiliriz.

Son olarak, Roverandom’u okumadan önce, karşınızda bir “Hobbit”, bir “Yüzüklerin Efendisi”olmadığını baştan kabullenmeniz gerekir. Roverandom, Tolkien’in daha çok çocuklara yazdığı bir kitaptır ve doğal olarak çok daha sadedir.

Ne var ki, çocuklar için yazılmış olduğu halde “zor” sayılabilecek kelimelerin yer alması o dönemde eleştirilmiş midir bilmiyorum ama Tolkien’in kendisi iyi bir sözcük hazinesinin çocuğun yaş grubuna özgü kitaplardan değil daha ileri yaş grubu için yazılmış kitaplardan öğrenilebileceği düşüncesini mektuplarında paylaşmış. Ben de Roverandom’un çocukları hedef aldığı ama yetişkin kitabı biçiminde yazıldığı görüşündeyim.

Yine de her ne olursa olsun, bizim dünyamıza benzese de başka bir gezegenmiş hissi veren mekanların; Ay’dan denizlerin altına kadar uzanan sınırsız maceranın; ejderhalar, aksi ve huysuz büyücüler, deniz kızları, deniz yılanı gibi çok sayıda mitolojik ve efsanevi varlıkların, sizi kitaptan son derece memnun bırakacağına inanıyorum.

İyi okumalar dilerim,

Sevgiler…

Kitap adı: Roverandom
Orijinal adı: The Roverandom
Yazar: J.R.R. Tolkien
Çeviri: Niran Elçi
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 154
Baskı: 2014
Tür: Fantastik, Roman

Roverandom jrr-tolkien

#Roverandom – J.R.R. Tolkien #Roverandom #J.R.R. Tolkien

Kitap Etiketleri:
,
Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend