Saga 1 – Brian K. Vaughan

11 Eyl Saga 1 – Brian K. Vaughan

Çizgi roman benim için her zaman ayrı bir yerde olmuştur. Özellikle farklı seriler, çok bilinmeyen dünyalar, kalıplaşmış kahramanların olmadığı, hayalgücünün hissedildiği çizgiromanlar özellikle en sevdiklerimdendir. İşte Saga’da böyle bir çizgi roman ararken karşıma çıkan serinin ilk cildi oldu. Alınacaklar listeme yazmış beklerken, ablamın okuduğunu gördüm İzmir seyahatimde. Haliyle sohbetini yaptık hemen. İstanbul’a döner dönmez aldığım ve bir çırpıda bitirdiğim bir çizgi roman oldu.

Saga, klasik hollywood kahramanlarından bıkanlar için, yeni bir soluk yeni bir kapı resmen. Her yanı kaplayan bıcır bıcırlardan bunaldığım bir zamanda o kadar iyi geldi ki anlatamam. Gerek yarattığı dünyalar, karakterler ve kurgusu olsun, çizgileri ve zekice hazırlanmış tarzıyla da beni etkilemeyi başardı. Tenolojinin çok ama çok ilerlediği, fakat savaşların bitmediği aksine daha da arttığı bir dönemdeyiz. Savaş, bitmesi istenen değil, tam tersine olması gereken bir şey gibi. Kanatları olan İlktopraklılar, büyü yapabilen kılıçlı koç boynuzlu Çelenkliler, televizyon kafalı yöneticiler. Hepsi de oldukça orjinal değil mi? Televizyon kafalıları görünce nedense aklıma Moby geldi. Koç boynuzlularda ise normal insanlar, kanatlılarda ise Elfler geldi aklıma nedense. En çok sevindiğim şey ise uzay denildiğinde akla gelen tüm kilişelerden uzak bir uzayın çizilmiş olmasıydı. Diğer yaratıklar da ana karakterler gibi oldukça geniş bir hayalgücü ile hazırlanmış durumda.

Kahramanlarımız iki farklı türden, hatta düşman iki türden Alana ile Marco. Aşıklar. İlktopraklı ve Çelenkli iki farklı türden aşıklar. Kariyerleri pek bir parlak. Üstüne üstlük birde bebekleri var. Kariyerin yanında bebek yapan yurdum insanları gibi hareket etmişler. Hayır bebek yaptınız ama o bebeğe barış misyonu mu yükleyeceksiniz nedir?

Dediğim gibi beni çok etkileyen çok akıcı güzel bir çizgi roman Saga. Çizgi severlere tavsiyemdir.

saga-1-brian-k-vaughan-3
Sextillion’da ki karakterlerin çizimleri de oldukça manidar.

Kitap adı: Saga 1
Özgün adı: Saga 1
Yazar: Brian K. Vaughan
Çeviri: Burç Üner
Yayınevi: Marmara Çizgi
Sayfa: 168
Baskı: 2014
Tür: Çizgi Roman

Hemen satın alın

saga-1-brian-k-vaughan-2

#Saga 1 – Brian K. Vaughan #Saga 1 #Brian K. Vaughan

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend