Saga 2 – Brian K. Vaughan

19 Eyl Saga 2 – Brian K. Vaughan

Saga macerası devam ediyor hemde hız kesmeden! Gittikçe güzelleşen çizgi romanlara oldum olası hayranımdır. İşte Saga’da bu hayranlığımı kazandı. Ödüllü yazar Brian K. Vaughan, ilk ciltteki hayal gücünü, eşsiz kurgusunu ve yarattığı dünyayaı, devam ettiriyor ve üzerine eklemeler de yapıyor. İlk ciltte hızlı bir giriş yapmıştık. Şimdi ise olayları biraz daha derinlemesine öğrenmeye başlıyoruz.

Eğer çok tuhaf yaratıklar görmek istiyorsanız tam yerine geldiniz. Evet belki ilk ciltte gördünüz ama bu kez daha enteresan şeyler göreceksiniz emin olabilirsiniz. Hele bir dev var ki göreceğiniz, evlere şenlik dediğimiz türden. Kimisi ikinci cilt için çok fazla cinsel öğe var demiş, gerekli gereksiz kullanımlardan vs. bahsetmiş ama beni rahatsız edecek bir boyut olmadı. Zaten hiç bir esere o gözle yaklaşmadığımdan Saga’da beni hiç rahatsız etmedi. Bu bir hayal gücü ürünü. Okursun seversin ya da sevmezsin. Yargılamak burda bunu yapmış aaa ne ayıp ne pis demek bana çok doğru gelmiyor. Tabi bu kişisel görüş herkese göre değişir. Kendi doğrularım üzerinden giderek diyorum ki beni hiç ama hiç rahatsız etmedi.

Saga cilt iki’de koç boynuzlu kahramanımız Marco’nun ailesi ile tanışıyoruz. Ailesi de kendisi gibi nevi şahsına münasır kimseler. Ama MArco’ya biraz kızgınlar. Neden? Aile yadigarı kılıcını kırdığı için. Her ne kadar bu tip fedakarlık anları bana müthiş saçma gelsede üzerinde çok fazla durmuyorum. Yani demek istediğim şu fedakarlık anları derken. Bir yerden geçmeleri gerekmektedir ya da bir şeye bineceklerdir kahramanlarımız, o an değerli birşeyi feda etmeleri gerekir. Neden? Hakkaten neden yani? Sanki hep böyle oluyormuş gibi. Bilinç altımıza demek ki bunlara ulaşmak için bunlardan vazgeçmeliyim. Belki istemiyorum. Belki onsuz ya da onlarsız geçmemin bir anlamı yok. Geçtiğim zaman bir yanım o feda ettiğim şey ile kalacak. İlla fedakarlık yapacak olan biz mi olacağız? Bu kısım işte canımı sıkan. Tamam zorluk yaşarsın uğraşırsın ayrı konu ama neden bir şeyleri feda ediyim ki? Bu öğretinin derinlerine devam edersek eğer, bir ucunu dine bir ucunu kapitalizme kadar bağlayabilirim…

Hikayenin ikinci cildi ilkinden bile daha güzel olmuş. Bu seri kaçmaz diyorum ve tükenmeden alın okuyun diyorum. Bildiğiniz gibi tükenirse, yeniden basımı yapılmayabiliyor. (Sandman örneğinde olduğu gibi)

İyi okumalar

Kitap adı: Saga 2
Özgün adı: Saga 2
Yazar: Brian K. Vaughan
Çeviri: Burç Üner
Yayınevi: Marmara Çizgi
Sayfa: 144
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

Hemen satın alın

saga-1-brian-k-vaughan-2

#Saga 2 – Brian K. Vaughan #Saga 2 #Brian K. Vaughan

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend