Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası – Neil Gaiman

07 Haz Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası – Neil Gaiman

Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası, Nick Hornby, Neil Gaiman ve Jonathan Safran Foer tarafından kaleme alınmış öykülerin bulunduğu bir toplama kitap. Fantastik öykülerin yer aldığı güzel bir kitap denilmekte. Yazarların kalitesine bakılacak olursa kaçmaması gereken kitaplardan biri gibi görünüyor. Neil Gaiman’ın tüm kitaplarını alıp okumayı misyon edinmiş bizler için hele hiç kaçmaz.

İşte bu düşüncelerle hemen alınan kitap, okunmaya başladığı andan itibaren beklentilerini karşılayamayacağım demeye başladı. Evet böylesine zor bir cümle kurarak. Lemony Snicket önsözünde biraz daha yüksek umutlar edinmiştik halbuki ama olmadı. Zaten anlamadığım nokta şu best seller seviyesine gelen tüm yazarlar birbirlerinin kitapları için hep benzer şeyleri yazıyorlar. Tanıtım ve reklam amaçlı tamam anlıyorum ama sonradan bunun okurlar için ne kadar büyük bir üzüntü olduğunu farketmiyorlar mı? Saygı duydukları, severek takip ettikleri yazarın böylesi bir yalan söylemesi. Tamam peki yalan demeyelim belki kendisine çok güzel gelmiştir tamam ama abartılı ifadelere ne gerek var ki?

Evet farkındayım biraz fazla kötüledim gibi görünüyor ama aslında öyle değil. Sadece bu kapaklarda ki yazar sözlerine olan tepkimi belirtmek istedim. Muhteşem kitap! Yılın eseri! Okumaya başlıyorsunuz ve kocaman bir hayal kırıklığı. Tabi bir de konunun şu yanı var, her eser muhteşem olmak zorunda değil zaten. Normal bir kitaptır bir kesit anlatıyordur hayattan ve sizi yakalamıştır bir noktadan sizin için güzel olmuştur zaten. Hoş, güzel iyi bir okuma deneyimi sunmuştur. Zaten beklenti bu kadardır sorun olmaz. Ama bu tip kitaplarda kapaklara yazılanlar benim için hiç bir şey ifade etmeyen yalan dolan sözler sadece. Kimsenin bu sözlerle kitap seçmemesi lazım diye düşünüyorum.

Eğer çok ama çok boş zamanım var ve okumak istiyorum derseniz buyrun okuyun derim. Beklentilerinizi düşürek okunabilecek kitaplar listesine girecek bir kitap.

İyi okumalar.

Kitap adı: Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası
Orijinal adı: Noisy Outlaws, Unfriendly Blobs, and Some Other Things That Aren’t as Scary
Yazar: Neil Gaiman, Nick Hornby, Jonathan Safran Foer
Çeviri: Sevinç Kayır
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 208
Baskı: 2013
Tür: Fantastik

samataci-suclular-daha-fazlasi-neil-gaiman

Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası – Neil Gaiman

Arka kapak;
Nick Hornby, Neil Gaiman ve Jonathan Safran Foer gibi her yaştan okuyucunun gönlünde taht kurmuş, kurmaca ustası yazarlardan 11 akla zarar öykü!

Bu kitap son derece tehlikeli şeylerle dolu: Şamatacı suçlular, dost canlısı olmayan su kabarcıkları ve ne hissettiğinize bağlı olarak, belki de o kadar korkutucu olmayan başka şeyler; kayıp bir ülke, sahipsiz cep telefonları, gökyüzünden gelen yaratıklar, Peru’da kaybolan ebeveynler, Lars Farf adlı bir adam ve tam olarak bitmemiş başka bir hikâye…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend