Şemsiye Akademisi 1 Kıyamet Senfonisi – Gerard Way

03 Eki Şemsiye Akademisi 1 Kıyamet Senfonisi – Gerard Way

Son zamanlarda okuduğum en etkileyici çizgi romanlardan biri olan Şemsiye Akademisi’ni nasıl yazacağımı daha doğrusu nasıl anlatacağımı bilemiyorum. İnanın paragrafa nasıl başladım onu bile planlamadım. Zaten böle bir çizgi romanın yorum yazısıda böyle olur. Plansız programsız ve sıra dışı. Evet şemsiye akademisini anlatmak için en uygun kelimeler sanırım bunlar.

Peki kimdir bu Şemsiye Akademisi’nin yazarı çizeri? New Jersey’li rock müzik grubu My Chemical Romance vokalisti Gerard Way. Evet yazarımız bu zat. Enteresan değil mi? Hem rock star olmuşsun hemde karikatür star. Çizimleri ise Gabriel Bá tarafından yapılmış. Rock star yazarımız kıyamet senaryolarına, 11 Eylül’e, Kennedy suikastine, uzaya, maymunlara fena takmış kafasını. Tabi bu konular çok güzel işlenmiş, bu yüzden hiç rahatsız etmiyor. Sadece 2. ciltte Kennedy ile suikastinin olduğu yerlerde hafif bir amerikan milliyetçiliği kokar gibi oldu ama neyseki çok fazla üzerinde durmadan sayfayı okuyup, değiştirdim. Müthiş bir kurgu mu desem yoksa hayal gücü mü desem bilemiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da bu çizgi roman serisinin alışılmışın dışında “farklı” bir çizgi roman olduğudur. Brezilyalı çizer Gabriel Bá’nın da tabi katkısı çok büyük o tartışılmaz.

Kabaca konuya değinecek olursam eğer, hikayemiz sıra dışı bir olayla başlıyor. Daha önce gebelik belirtisi göstermemiş kadınlar, beklenmedik zamanlarda örneğin metroda otobüsde alışverişde vs. doğurmaya başlıyorlar. 43 tane bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerden 7 tanesi milyarder mucit ve girişimci Reginald Hergreeves tarafından evlat ediniliyor. Şemsiye Akademisi işte bu 7 çocukla kuruluyor. Hargreeves bu çocukları eğtimeye başlıyor ve içlerinde ki gücü kullanmalarını sağlıyor. Neden evlat edindiğini sorduklarında ise Hergreeves, bir gün dünyayı kurtarabilecek birer süper kahraman olacaklarını söylüyor.

Şemsiye Akademisi ile ilk tanıştığım bu ciltte akademinin nasıl başladığını öğreniyorum. Sonrasında ise 7 numaranın yani hiçbir özelliği olmadığı söylenen keman üstadının, neler yapabildiğini görüyorum. Bu konuda daha fazla detaya girmeye gerek yok. Kapağına bakın ve ne demek istediğimi anlayın 🙂

Devamından bahsetmiyorum. Hemen alın ve bu üvey kardeşlerle tanışın. Şemsiye Akademisi’nin faaliyetlerini görün diyorum!

Not: JBC Yayıncılık’a özel teşekkürlerimi sunuyorum ve devamınıda sabırsızlıkla beklediğimizi bilmelerini istiyorum.

Kitap adı: Şemsiye Akademisi 1 Kıyamet Senfonisi
Orijinal adı: The Umbrella Academy
Yazar: Gerard Way
Çizer: Gabriel Ba
Çeviri: Sina Şehim
Yayınevi: JBC Yayıncılık
Sayfa: 182
Baskı: 2011
Tür: Çizgi Roman

Hemen satın alın

semsiye-akademisi-1-kiyamet-senfonisi-gerard-way-3

#Şemsiye Akademisi 1 Kıyamet Senfonisi – Gerard Way #Şemsiye Akademisi 1 Kıyamet Senfonisi #Gerard Way

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend