Serçe – Mary Doria Russell

11 Oca Serçe – Mary Doria Russell

Bilim kurgu edebiyatının özgün örneklerinden biri diyebiliriz bu roman için. İlk yayımlandığı 1996 yılında edebiyat çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran eser, 1997\’de İngiliz Bilimkurgu Yazarları Kurumu tarafından \’En İyi Roman\’ ödülüne layık görüldü.

Dünya dışı yaşam ve medeniyetler konusuna farklı bir bakış açısı getirmeyi başaran eserle ilgili ipucu vermek gerekirse, bilim ve inanç arasında alışıldık tartışmaların ötesine geçen başarılı bir kurguya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dünya dışı olduğu anlaşılan düzensiz radyo sinyallerinin keşfi ile başlayan olaylar sinyallerin geldiği Rakhat isimli gezegene düzenlenecek bir seyahat fikrinin ortaya çıkmasıyla devam ediyor. Elbette başka bir gezegen ve varoluş koşulları tahminlerin ötesinde sürpriz gelişmelere gebedir. Anlam ve inanç dünyamızda sorgulamayı dahi aklımıza getirmeyeceğimiz kimi paradoksları önümüze koyar. Cizvit bilim adamları dinlerini yaymaya değil, tanrının başka çocuklarını tanımaya ve öğrenmeye gidiyorlardı. Ne var ki, \’Tanrının onlar için neler planladığını bilmeleri olanaksızdı\’ diyerek, bu türün meraklıları için kapıyı yeterince araladğımı ve ipucu verdiğimi düşünüyorum. Kitabın edebi dili ve özenli türkçe çevisi nedeniyle okunmaya değer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ne var ki, sürpriz bir şekilde, romanın Türkiye\’den bahseden bazı bölümlerinde tarihi gerçeklerle bağdaşmayan kimi ayrıntıların can sıkıcı olduğunu ama romanın genel kurgusu açısından fazla önem taşımadığını düşünüyorum.

Keyifli okumalar…

Kitap adı: Serçe
Orijinal adı: The Sparrow
Yazar: Mary Doria Russell
Çeviri: Emil Keyder
Yayınevi: Metis
Sayfa: 416
Baskı: 2003
Tür: Roman

Serçe – Mary Doria Russell Orjinal Kapak
serce-mary-doria-russell-2

#Serçe – Mary Doria Russell #Serçe #Mary Doria Russell

Kitap Etiketleri:
Mete Erden
meteerden@gmail.com

1964 yılında Eskişehir'de doğdu. Liseyi İzmir'de bitirdi ve 'Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde çizer olarak çalıştı. Karma sergilerde karikatürleri sergilendi. Eğitim ve kültür yayıncılığı alanında illüstrasyon çalışmalarına İzmir'de devam etmektedir.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend