Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne – Yaşar Kemal

28 Eyl Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne – Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in seçme yazılarından oluşan bu kitap bizlere, yaşadığımız ülkenin, siyasi, ekonomik, kültürel ve çevresel değişimlerine ve geçmişimize ışık tutuyor. Kitabı okuduktan sonra ilk izlenimim, 60-70 ve 80 lerde yaşanan olayların hiç bir şey değişmeden günümüzde de yaşandığı oldu. Deyim yerinde ise tarih tekerrürden ibarettir.

Yaşar Kemal’in betimlemeleri, köy yaşantısı, Çukurova, kentleşme ve göç hikayelerini kafamızda çok net canladırmakta ve günümüz yaşantıları ile de bire bir örtüşmekte. Kitap, hoş bir yolculukta iyi vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Yapı Kredi yayınları tarafından yayınlanan kitap 113 sayfadan oluşup, okuması keyifli ve geleceğimize de ışık tutucu. Yaşar Kemal ile tanışmak isteyen veya takipçisi olan herkesin göz atması gerektiğine inandığım dostça bir kitap.

İyi okumalar.

Kitap adı: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 116
Baskı: 2015
Tür: Deneme

Hemen satın alın

Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne - Yaşar Kemal


Tanıtım Bülteninden…

Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne ve Yaşar Kemal…

“Ben sevgiden, sevinçten söz açmak istemez miyim, delice, çılgınca, içim taşa taşa, bir sevinçten söz açmak istemez miyim? Ben sevinçli adamım. Bu dünya böyle olmasa, böyle kara, karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım. Yaradılışım karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince… Ne çare, ne çare ki sevinmek gelmiyor elimden… Dostluktan söz açmak, ne güzel. Bir dostum var. Sıcacık eli var. Sevgi dolu gözleri var. Ne güzel yalansız, salt sevgi dolu bir insan eli sıkmak. Sıcacık, sıcacık… Ben deli olurum, insanlar karanlık karanlık, kuşkulu baktıkça bana… Bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar biribirlerine… İnsan, ne olur biliyor musunuz, sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini… Bahar güneşinde bir sevinç içinde gerinir. İnsan bir bahar çiçeği temizliğinde olur.”

Böyle söylüyor Yaşar Kemal. Edebiyatını hümanizm üzerine kuran, Türkiye edebiyatının büyük ustası Yaşar Kemal’in edebiyat, kültür ve özgürlük üzerine temel düşüncelerini gençlere tanıtmak için seçilen bu yazılar, yukarıdaki satırların geçtiği yazısının başlığını taşıyor: “Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne…” Bu başlık, henüz Yaşar Kemal edebiyatıyla tanışmayanlar için, onun dünyaya yaklaşımını özetliyor. Bir insan, bir yazar ve bir aydın olarak hayattaki duruşunu olduğu kadar; kökleri asırlar öncesine dayanan olay ve duyguları acı, yoksunluk ve isyanla harmanlayan Anadolu’nun ve Çukurova’nın kültüründen beslenerek yarattığı coşkulu, zengin ve evrensel dilini de ele veriyor.

“Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne”, Yaşar Kemal’in daha önce yayımlanan “Baldaki Tuz”, “Zulmün Artsın”, “Ağacın Çürüğü” ve “Ustadır Arı” kitaplarından seçildi. İlki 1960, sonuncusu 1993 yılına ait, onun düşünce evrenine ayna tutan toplam 18 yazı ve konuşmadaki eleştirel tavır, aynı zamanda Türkiye’nin 20. yüzyılın ikinci yarısındaki egemen politik, düşünsel yapısına da ayna tutuyor.
Her işin başının “düşünce namusu” olduğunu söyler Yaşar Kemal. “Bence, Batı Batı dedikleri, düşünce namusuyla başlar, onunla biter. Düşünce namusunun bitmediği, gelişmediği yerde, hiçbir iyilik bitmez, gelişemez.”

Tembellik, bilim, masallar, korkular, kültür, özgürlük, sinema, Köy Enstitüleri, gericilik, ilericilik, sömürü düzeni, Çukurova, sanat, öfke, folklor, doğa, öğretmenler, İkinci Dünya Savaşı, vicdan, nükleer tehlike, Dostoyevski, Nâzım Hikmet… Ve daha nice kişi, konu ve fikir… Kimi coşkuyla, kimi küskünlükle, kimi başkaldırarak kaleme alınsa da, hepsinin temelinde sevgi var.

#Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne – Yaşar Kemal #Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne #Yaşar Kemal

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend