Şeytan’la Konuşmalar – Hilmi Ziya Ülken

09 Mar Şeytan’la Konuşmalar – Hilmi Ziya Ülken

On sekiz bölümden oluşan bir felsefe kitabı. Ord. Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken ile bu kitapla tanışmış oldum.

Her bölümde düşüncelerini, insanlığın edinimleri ve geliştirdiği diğer felsefeleri yorumlayarak gösteriyor. Şeytan da işte burada devreye giriyor. Kurgu olarak Şeytanın ta kendisini oluşturmuş, tüm bölümler Şeytan ve yazarın karşılıklı düşüncelerini soru cevap üzerinden sunuyor. Diyalektik biçimde işlenmiş bir felsefe kitabı.

Kimi zaman varoluş felsefesini, kimi zaman roman, tiyatro, aklıselime, fazilete dair düşüncelerini aktarmış.

Benim gibi sıradan okurlar ya da felsefe olarak sadece şöyle kaymaktan bakan gibiler için de okunabilir ve ufuk açabilecek bir kitap. Benim için okurken zorlandığım kısım doğal olarak çok sayıda eski kelime olması ve bunların anlamlarına bakarken bir cümleyi defalarca okumak zorunda kalmamdı. Lakin bu benim için teknik bir sorundu.

Kitap İş Kültür yayınlarının Seçme Eserlerinden, 208 sayfalık bir zihin çalışması.

Diğer yazılarım için: www.ekinbulut.com

Kitap adı: Şeytan’la Konuşmalar
Yazar: Hilmi Ziya Ülken
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 216
Baskı: 2016
Tür: İnceleme, Felsefe

Şeytan’la Konuşmalar – Hilmi Ziya Ülken


Arka kapak;
Hilmi Ziya’nın tenkitleri, tatmin edilmemiş ihtiraslar sergilemiyor, samimidir. İçtimai yaralar karşısında tecrübeli bir doktor soğukkanlılığıyla hükümler verebilmesi, hadiseleri ezeli bir akış halinde etüd etmesinin bir neticesidir. Tenkidin küfre ve garaze alem olduğu bir devirde Hilmi Ziya’nın Şeytan’la Konuşmalar’ı objektif, nezih ve feyizli bir polemiğin ilk esaslı numunesidir.
Fikir hayatımızdaki hareketsizlikten şikâyet edenlere candan tavsiye ederiz.”
Cemil Meriç, 1942

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend