Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit – Cesar Aira

31 Eki Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit – Cesar Aira

Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit, Cesar Aira’nın, bir ressam hayatından kesit alarak yazdığı, biyografik roman tadında, güzel bir kitabı. Ressamın çıktığı yolda başından geçenleri, büyülü bir atmosferi olan, Arjantin atmosferi ile birlikte okutuyor. Yazar bizlere sadece sanatı değil, daha büyük bir sanatın altında bir sanatçı yolculuğunu gösteriyor.

Alman bir ressamın Güney Amerika seyahatinin kurgusu olarak değerlendirilebilecek olan kitap, yazarın kendisinden kattıklarıyla birlikte okunmaya değer bir hal alıyor. Güney Amerika ve güney amerikanın yaşayışlarına da değinerek ilerlediğimiz kitapta sürükleyicilik az biraz sekteye uğrasa dahi, bir zaman sonra toparlanabiliyor. Bana göre tek sorun olarak görebileceğim şey, resimlerin renksiz olmaları idi. Belki o resimlerin renkli halleri ile birlikte okuyabilseydim, daha fazla içine girebilecektim anlatılanların diye düşünüyorum.

Yazarın tüm eserlerini okumak isteyenler için hemen okunması gerekenlerden. Fakat yazarın diğer kitapları gibi olmadığını az biraz daha ağır ilerlediğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit
Orijinal adı: Un episodio en la vida del pintor viajero
Yazar: Cesar Aira
Çeviri: Emrah İmre
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2014
Tür: Roman

seyyah ressamın yaşamından bir kesit cesar aira

Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit – Cesar Aira


Arka kapak;
Neredeyse bir hafta boyunca yükseklikten başları dönerek çizim yaptılar. Yolda bin türlü katırcıyla karşılaştılar, Mendozalı ve Şilili katırcılarla ilginç mi ilginç sohbetler ettiler. Papazlara ve Avrupalılara, hatta rehberlerinin kardeşlerine, amcalarına ve kayınbiraderlerine bile rastladılar. Ama yalnızlık duygusu çabucak geri geliyor, uzaklaşan insanların görüntüsü içlerini ilhamla dolduruyordu.
Alman ressam Johann Moritz Rugendas’ın Güney Amerika seyahatlerini kurguyla gerçek arasındaki meçhul çizgiyi iyice silikleştirerek aktaran Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit, sadece yerlilikle yabancılığın ve dostlukla yalnızlığın değil, sanatla bilimin ve yaratıcılıkla yöntemciliğin de kâh çekiştiği kâh cilveleştiği rengârenk bir roman.

Çağdaş Arjantin edebiyatının en çarpıcı ve üretken isimlerinden César Aira bu kez okuyucuyu And Dağları’nın karlı tepelerinden Arjantin’in engin düzlüklerine uzanan bir yolculuğa çıkararak Güney Amerika’nın gizemli zenginliklerini keşfetmeye çağırıyor; karanlığın peçesini kaldıran yıldırımlar gibi ışıltılı ilham perilerini keşfetmeye…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend