Şiirler Bütün Fragmanlar – Semonides

01 Oca Şiirler Bütün Fragmanlar – Semonides

Bünye kimi zaman şiir ile zaman geçirmek istiyor. İşte benim bünyenin de böyle bir isteği oldu. Ne okusam diye düşünürken, Hasan Ali Yücel Klasiklerinden bir kitap okumaya karar verdim. İnternetten edindiğim az biraz bilgi ile uzaktan tanıdığım İambos türünde olan, bir kaç şair tarafından hazırlanmış olan bu kitaba başladım.

Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum. Uzun uzun yazı yazacak kadar bir yorumum yok. Ya ben anlamadım ya da anlatılmak istenen bize gelene kadar anlaşılmaz olmuş. Zaten zor bir meziyettir şiir ile bir şeyler anlatmak. Bazen bir satırda her şey dökülür bir anda bazen de sayfalarca okursun acaba ne demek istedi anlayamazsın. İşte burada ki şiirlerinde durumu biraz böyle oldu.

Aslında anlamsal sıkıntıya bakmadan önce yazıldığı döneme göre düşünülmesi gerekiyor. Bu şiirlerin yazıldığı dönemde ifadeler bu şekilde olabilir. Kendini anlatma belki de bu şekilde dile geliyordu. Bazen de yazıldığı dile göre güzel olur ya şiir, işte belki de bu yüzdendir.

Çok kıymetli bir eser, meraklıları mutlaka okumalı. Ama dediğim gibi benim için az biraz havada kaldı o yüzden belki ilerleyen bir zamanda tekrar bakmalıyım.

İyi okumalar.

Kitap adı: Şiirler Bütün Fragmanlar
Orijinal adı:
Yazar: Semonides
Çeviri: Alova
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 88
Baskı: 2016
Tür: Şiir

Şiirler Bütün Fragmanlar – Semonides

Arka kapak;
Semonides (MÖ VII.yy veya VI.yy): Amorgoslu Semonides Samos’ta (Sisam) dünyaya geldi. Amorgos Adası’na yerleşen Samoslu kolonların başındaydı. İambos türündeki şiirleriyle yaşadığı dönemde ünlendi. Günümüze ulaşan otuz kadar manzum fragmandan en önemlisi Kadınlar Üzerine yazdığı fragmandır. İambos türünde eser vermiş ve bu kitapta yer verilen diğer iambos şairleri ise sırasıyla Anonios, Susarion, Hermippos, Skythinos, Diphilos ve Panarkes’tir. Semonides ve bu altı iambos şairinin günümüze ulaşan bütün fragmanları Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend