Şimdi ve Daima – Ray Bradbury

31 Ağu Şimdi ve Daima – Ray Bradbury

Ray Bradbury kitapları benim için her ay bir tane okunacak, yemek sonrası tatlı tadında, hemen bitirilirse sonrasında ne yaparım? Sorusu ile karşılaştığım kitaplardır. Her insanın belli yazarları vardır olmazsa olmaz dediği işte benim içinde Ray Bradbury bu yazarların ilk onunda yer alıyor. Bu yüzden tüm eserlerini okuyup bitirmemeye özen gösteriyorum. Her ay bir tane bitirmeye özen gösteriyorum. Buna rağmen bir gün gelecek ve okuyacak bir kitabı kalmayacak biliyorum. Bu konuda da İthaki Yayınları’na güveniyorum. Bizi Ray Bradbury eserlerinden mahrum bırakmayacaklardır diye düşünüyorum…

Şimdi ve Daima Ray Bradbury’nin iki kısa romanından oluşuyor. İlk roman Mobydick’in kuyruklu yıldız versiyonu. Bu kez avlanmak istenen çok daha imkansız bir şey. Şey diyorum çünkü avlanmak istenen kuyruklu yıldız. Evet yanlış okumadınız. Tayfanın amacı daha doğrusu kaptanın diyelim, kuyruklu yıldızı avlamak. Melville’in Moby Dick filmi için senaryoyu yazarken çok etkilendiğini Ray Bradbury kabul ediyor. Sizi bilemem ama ben Mobydick kadar keyif aldım. Kurgu o kadar güzel oturmuş ki en ufak bir ekşime hissetmiyorsunuz öyküde. En ufak bir açık da bırakmamış Bradbury. Hikayenin tamamını bilmenize rağmen büyük bir merakla okuyorsunuz kitabı. En çok şaşırdığım nokta işte bu oldu. Sonunu bilmeme rağmen neden büyük bir istek ve heyecan ile okuyorum? Soruma kendim cevap veriyorum sonrasında; çünkü bu bir Ray Bradbury kitabı…

İkinci kısa roman ise, hiçliğin ortasındaki bir kasaba ve oraya yolu düşün bir gazeteciyi ele alıyor. Fantastik öğeler daha çok kullanılmış. Bilim kurgu değil belkide fantastik diyebileceğimiz türden. Şiirsel bir anlatımla sunuluyor okuyucuya öykü. Fakat ilk öyküde ki gibi bir akıcılık olmuyor ilk başlarda. Sonradan sonraya işin rengi ortaya çıkıyor ve tat belirginleşiyor. Sonrasında ise bitmesin diye okumak istemiyorsunuz. Bitmesin hiç bitmesin diyorsunuz kitap için.

Her zamanki gibi bir Ray Bradbury şöleni. Elbette kaçırılmamalı!

İyi okumalar.

Kitap adı: Şimdi ve Daima
Orijinal adı: Now and Forever
Yazar: Ray Bradbury
Çeviri: Kemal Baran Özbek
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 312
Baskı: 2010
Tür: Bilim Kurgu

simdi-ve-daima-ray-bradbury

#Şimdi ve Daima – Ray Bradbury #Şimdi ve Daima #Ray Bradbury

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend