Sineklerin Tanrısı – William Golding

09 Ağu Sineklerin Tanrısı – William Golding

Uzun zamandır okumayı istediğim bir kitaptı Sineklerin Tanrısı. Hem çok merak ediyordum, hemde çok iyi bir kitap olduğunu düşünüyordum. Kesinlikle öyleymiş. Okuduğum en iyi kitaplar arasında sağlam bir yer edindi Sineklerin Tanrısı. İnsanların hırslarını, şiddet arzusunu, iktidar deliliğini ve her zaman her koşulda önder olma çabasının doğurduğu sonuçları gözler önüne seren bir eser…

İngiliz yazar William Golding‘in 1954 yılında kaleme aldığı eser, II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında bir zamanda geçer. Bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen birkaç çocuğun medeniyetten uzak yaşam mücadelesini anlatan kitap, sadece hayatta kalma çabasını değil, aynı zamanda içlerinden gelen dürtülere değinir. İnsan doğasındaki şeytani isteklerin, hırsların ve ahlaksız duyguların nasıl ortaya çıktığını gösterir.

1983 yılının Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Golding, bu ödülü “Gerçekle söylenceyi ustaca birleştiren, insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine inceleyen bir romancı,” gerekçesiyle kazandı. 15’ten fazla kitabında insanların fiziksel ve ruhsal durumları hakkında yaptığı eşsiz analizler, birçok edebiyat çevresi tarafından takdirle gösterildi. Nobel Edebiyat Ödülü’nden beş yıl sonra İngilizlerin “Sir” unvanının verildiği William Golding, en iyi İngiliz yazarlar arasında yerini aldı.

sineklerin-tanrisi-william-golding-2

Sineklerin Tanrısı, beyaz perdeye de uyarlanmış. Kitabındaki gibi bir etki uyandırmasının zor olduğunu tahmin ettiğim ve bu tahminimin ne kadar doğru olduğunu filmi biraz izledikten sonra gördüm. Oyunculukların çok önemli olduğu bu filmede, gerek verilmesi istenen duygu gerekse o şiddet dürtüsü kitaptaki kadar akılda kalıcı değil. Bir çok sahne oldukça gelişi güzel ve olduğu için yapılmış gibiydi. Bir ke zdaha film yerine ilk olarak kitabını okumanın ne kadar doğru olduğunu gördüm.

Herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Not: İş Bankası Kültür Yayınları’na da bir teşekkür etmek istiyorum. Bu kadar güzel eserleri, bu kadar iyi çeviriler, bu kadar kaliteli baskı ve bu kadar kaliteli bir biçimde bizlere kazandırdıkları için. Alınan her kuruşu onuna kadar hak eden, olması gerektiği içinde değil, en iyisi olsun diye uğraşan bir ekip gibi görüyorum İş Bankası Kültür Yayınları’nı. Hiç bozulmadan uzun yıllar boyunca devam etmeleri ve bize nice güzel eserleri kazandırmaları dileklerimle. Çok teşekkürler İş Bankası Kültür Yayınları.

Kitap adı: Sineklerin Tanrısı
Orijinal adı: Lord of the Flies
Yazar: William Golding
Çeviri: Mina Urgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler
Sayfa: 262
Baskı: 2006
Tür: Roman

Sineklerin Tanrısı – William Golding

#Sineklerin Tanrısı – William Golding #Sineklerin Tanrısı #William Golding

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend