Sömürgeci Fantaziler – Meyda Yeğenoğlu

10 Oca Sömürgeci Fantaziler – Meyda Yeğenoğlu

Sosyoloji profesörü olan Meyda Yeğenoğlu kitabını İngilizce yazmış ve kitap Türkiye’den önce İngiltere’de basılmıştır. Yazar daha sonra kitabını Türkçe olarak kaleme almış, bir anlamda tercüme etmiştir.
Sömürgeci Fantaziler, Batı’ya özne konumu sağlayan söylemsel dinamikleri, Batı’nın kendi imgesini nasıl kurduğunu, kendini kendisine nasıl temsil ettiğini, Batı’nın seyahat yazınından, antropoloji ve edebiyat metinlerine ait örnekler üzerinden inceliyor. Sömürgeciliği oluşturan bilinçdışı süreçleri ele alarak fantezi ve arzunun sömürgeleştirilen bir kültürle kurulan ilişkide nasıl temel bir rol oynadığını araştırıyor. Bunun yanında Batılı beyaz erkek öznenin isteklerini sorgusuz sualsiz üstlenen feminizme karşı da uyarıyor.
Kitap, “Sömürgeci Söylem: Alan Taraması”, “Peçeli Fanteziler”, “Oryantalist Eksiğin Tamamlanışı: Haremdeki Avrupalı Leydiler”, “Emperyal Özne ve Feminist Söylem”, “Oryantalist ve Milliyetçi Söylem Arasında Kadın ve Peçe Savaşı” olmak üzere beş bölümden oluşuyor.

Yazar kitabının giriş kısmında “fantezi” ve “arzu” kavramlarını tarihsel olarak özgül bir kuruluşa ve kolektif süreçlere gönderme yapmak üzere kullandığı hatırlatmasını yapıyor. Ayrıca şöyle diyor: “Bu çalışma ötekilikle ilgili, ama ötekinin bir etnografyasını sunmayı amaçlıyor. Öznenin ötekine olan bağımlılığını ve borcunu kabul etmesinin zorunluluğu ve öteki ile hâkimiyete dayanmayan bir ilişki kurmasının gerekliliği bu çalışmanın satır aralarında mevcuttur. Böyle bir ilişki ancak Batılı öznenin hegemonik konumunun yapısöküme uğratılmasıyla mümkündür. Bu nedenle, oryantalizmi inceleyen çalışmalar Batılı öznenin kuruluşuna kayıtsız kalamazlar, kalmamalıdırlar.”

Genel olarak objektif bir bakış açısını yakalayabilmiş üslubuyla Sömürgeci Fanteziler, Batılı öznenin kendini Doğulu (ona göre öteki) üzerinden tanımlayıp kurgulayışını gözler önüne seren, Doğu ve özellikle Doğulu Kadın (Örtülü, Peçeli) hakkındaki yaygın bakış açılarını, önyargıları kırınıma uğratan, Tarih, Sosyoloji ve Felsefe alanında meraklılarının severek okuyacakları bir kitaptır.

Kitap adı: Sömürgeci Fantaziler
Orjinal adı: Colonial Fantasies Towards a Feminist Reading Of Orientalism
Yazarı: Meyda Yeğenoğlu
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Basım: 2003
Sayfa: 195
Tür: Tarih, Felsefe

Bedriye Yılmaz
byilmazsy@gmail.com

Bolu'da doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Evli ve iki çocuk annesidir. Okumayı, denizi ve doğa-kültür gezilerini sever.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend