Son Ada – Zülfü Livaneli

09 May Son Ada – Zülfü Livaneli

Küçücük bir kitaba, bütün bir milletin tarihini sığdırabilen Zülfü Livaneli bu kitabında, küçük ve sevimli bir adaya, bütün bir yaşamı sığdırıyor lafı hiç dolandırmadan…

Anlatımı basit, metaforlar gayet anlaşılır, hatta kimi yerde metafor bile değil, gerçeğin ta kendisi olan roman, insanların yeni bir hayat kurmak umuduyla yerleştikleri ütopik bir adada geçer.
Bu adada yaşayanlar, kendilerine politikadan, çıkar çatışmalarından, gündelik hayatın stres kaynağı olan her türlü küçük sevimsiz ayrıntıdan uzak bir hayat sürerler.
Ne bir yöneticiye, ihtiyaç duyar ne de isterler.
Zira, herkes birbiriyle eşit, dolayısıyla barışık, doğayla uyumlu, huzur içinde yaşayıp gider bu cennette.

Ta ki biri gelip de karınca yuvasına çomak sokarcasına adanın huzurunu kaçırana kadar!

Emekliliğini yaşamak üzere adadan bir ev satın alan darbeci albay, ada halkının kurduğu düzeni beğenmeyip yeni yerleştiği bu mekanı kendince düzenleyip yola sokma çabasına girer ve kimse istemezken, ihtiyaç da duymazken bir anda adada yöneten-yönetilen ilişkileri, politikalar, haksızlıklar, doğa katliamları başlar!

Topluluk halinde yaşayan insanların, lider rolündeki kişinin etkisiyle bir süre sonra çıkar çatışmalarına düşmesini okurken yaşadığımız toplumda olan biteni daha iyi yorumlayabiliyorsunuz bir dış gözle bakar gibi. Ve ne yazık ki insanların kendi elleriyle yarattıkları cenneti, kirli zihniyetlerle nasıl da cehenneme çevirdiğini üzülerek okuyorsunuz… Sonra da o cehennemden çıkmak için ümit bağladıkları kurtarıcılar tarafından nasıl da kandırıldıklarını görünce acı acı gülümsüyorsunuz…

Kitaptaki karakterler sanki hep bildiğimiz ana aktörler gibi diziliyor karşımıza ve bu yüzden ütopik gibi görünen bu ada bir anda gerçek bir kimliğe bürünüyor.

Kitabı okuduğunuzda adeta darbe sonrası Türkiye’sinde gibi hissediyorsunuz kendinizi ama aslında, zaman değişse, mekan ve insanlar değişse de, oynanan oyunun hep aynı olduğunu düşünüyorsunuz…

Tüm kitabı en iyi özetleyen şu önerme ise aslında yaşadığımız hayatın da özetini veriyor bize:
Doğal olanın nasıl bir hırsla bozulduğunu, bu hırsın nasıl yüksek bir kabulle içselleştirildiğini, sadece doğasını korumaya çalışanın nasıl ötekileştirildiğini, kötülükle herkesin nasıl paydaş olduğunu ibretle okuyoruz bu kitapta.

Her kitabında dediğim gibi, mutlaka okunması gerekli olan bir Zülfü Livaneli kitabı daha!

Kitap adı: Son Ada
Yazar: Zülfü Livaneli
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa: 196
Baskı: 2013
Tür: Roman

son-ada-zulfu-livaneli

#Son Ada – Zülfü Livaneli #Son Ada #Zülfü Livaneli #Son Ada – Zülfü Livaneli Son Ada – Zülfü Livaneli

Kitap Etiketleri:
Yasemin Gül
yasonder@gmail.com

Aslen İzmir'li, sonradan İstanbul'lu. Aslen İşletme mezunu, sonradan Çocuk Gelişimi. Görünürde kariyer hedefleri olan bir beyaz yaka, ama aslen hep sanat heveslisi! Bu yüzden hep yazıp çiziyor, durmadan yeni bir şeyler deniyor. Aktif olarak kendi bloğunda da yazılarını ve denediklerini paylaşıyor. Edebiyatı, felsefeyi, tiyatroyu, sinemayı, yazı yazmayı, seyahat etmeyi, çiçekleri ve çocukları çok seviyor, 1 çocuk annesi.

1Comment
  • ata_sever46@Hotmail.com'
    Ahmet karataş
    Posted at 20:13h, 17 Nisan Yanıtla

    Yasemin hanim merhaba kitabin ozetini atar misiniz

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend