Sonbahar Ülkesi – Ray Bradbury

11 Ara Sonbahar Ülkesi – Ray Bradbury

Sanırım bu ay bir tuhaflık var. Çok sevdiğim, okurken inanılmaz haz duyduğum, her birkaç ayda bir kitabını okuyayımda bitmesin eserleri dediğim yazarların kitaplarını çok uzun zamanda bitirdim ve bitse artık diye baktım. Nedendir bilemiyorum Ray Bradbury’nin Sonbahar Ülkesi’ndeki hikayeleri Ray Bradbury gibi gelmedi. Belki çeviriden kaynaklıdır bilemiyorum ama birkaç hikaye haricinde etkilenmek zor. Ama cüce ve bebek hikayeleri için bile okunur.

Hemen hemen her kitabında elimden bırakamadan ilerlediğim Ray Bradbury’nin bu kitabında aksi bir durum oldu ve çok uzun bir süre kitabı bitiremedim. Öyküler güzeldi elbette. Hatta bazıları güzelden de öteydi. Ama diğer kitaplarında ki gibi okunan bir öykü, okunacak olandan daha güzel durumu yoktu. Birkaçı etkileyici ve sürükleyiciydi diğerleri ise sırf okumak için okunan tarzda idi. Tabi burda kitabın genel havasının da etkisi var. Her öykü bir ölümle bitiyor. Bunu bilmek bile sizi kitaba karşı hazırlıklı yapıyor ve bu hazırlık ne yazık ki dikkatin ve ilginin bir anda azalmasına sebebiyet verebiliyor. Bunun nedeni çeviri de olabilir. Bilemiyorum. Ama bu kitapta olmayan daha doğrusu bana göre olmayan bir eksik vardı. Ray Bradbury kitabı okuyormuş gibi olamadım. Ama yazının başında da dediğim gibi cüce ve katil bebek için bile okumaya değer bir kitap. Sırf o iki hikaye bile yeterli olur inanın Ray Bradbury’nin tarzını anlamanıza.

İyi okumalar.

Kitap adı: Sonbahar Ülkesi
Orijinal adı: October Country
Yazar: Ray Bradbury
Çeviri: Mehmet Moralı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 416
Baskı: 2015
Tür: Fantastik

sonbahar-ulkesi-ray-bradbury-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend