Suç ve Ceza Çizgi Roman – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

21 Ara Suç ve Ceza Çizgi Roman – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Suç ve Ceza hakkında bilgisi olmayan kaldı mı bilmiyorum ama olmayanlar için kısa bir giriş yapmak isterim. Suç ve Ceza sadece Rus edebiyatının değil, Dünya edebiyatının da demirbaşlarından olup, olmazsa olmaz enfes bir eserdir. Üzerine çok fazla konuşulacak ya da iyi kötü tartışması yapılamayacak kadar kendisini kanıtlamış bir eserdir. Kitabı bilenler için bu giriş cümleleri ne kadar anlamsız oldu biliyorum ama dediğim gibi hiç bilmeyenler için bu tipte bir giriş bence daha uygun oldu. Suç ve Ceza (Çizgi Roman) – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski.

Peki bu kadar iyi bir eserin çizgi romanı yapılırsa nasıl olur? İnanın bende bilemiyordum. Zaten görür görmez merakımı dizginleyemedim ve satın aldım. Yirmili yaşlarımın başlarında okuduğum ve beni derinden etkileyen Dostoyevski’nin bu eşsiz eserini bir de çizgi romandan okuyayım dedim. (Hatta sonrasında İş Bankası Kültür Yayınları’ndan, Mazlum Beyhan çeivirisi ile de okuyacağım.) Çizgi roman elime geldiğinde kapağına çok takılmadan hemen okumak istedim. Kapağı çok beğenmemiştim anlayacağınız. Raskolnikov hiç öyle hayal etmemiştim kitabı okurken. Neyse önemsiz bir ayrıntı diyorum ve geçiyorum. Okumaya başladıktan sonra gittikçe daha büyük hayal kırıklıkları vesile oldu bünyeme. İster istemez ağzımdan hep aynı cümleler çıkıyordu; “bu ne yahu?”, “ayıp hakikaten!”, “bu böyle mi resmedilir?”, “hakaret gibi bir kurgu bu!” İşin daha da kötüsü sanki bir dalga geçme var gibi gelmeye başladı. Kitap o tatta ilerliyor gibi.

Eserin geçtiği dönemler 1800’lü yıllar. Fakat çizgi romanın geçtiği zamanlar günümüz! Tamam belki bir kaç oynama yaptınız tamam ama mcdonaldsdan burger yiyen Raskolnikov ne demek yahu! Peki ya masada diz üstü bilgisayar? Hadi onu da geçtim duvarda çığlık filminin posteri nedir? Bu kadar mı abuklaştırılır bu kadar enfes bir eser? Tamam anladık yazara saygınız yok esere saygınız yok ama en azından edebiyata saygınız olsun. Bu kitabı okumayı düşünen okumak isteyen insanlar bu saçma sapan şeyden sonra okumaz ki gerçek metni. Biliyorsunuz insanımızda şöyle bir düşünce var, ilk önce çizgi romanına bakıyım (ya da kısaltılmış bir özetine) sonra okurum eğer ilgimi çekerse. Evet var bu biliyorsunuz. Böylesi abuk bir çizgi romandan sonra kimse Suç ve Ceza’nın gerçek metnini okumaz. Çünkü burada ki anlatıma göre parasız bir serseri zengin bir kadını öldürüyor. Hepsi bu kadar. Halbuki gerçek metinde durum çok ama çok daha derin ve sürekli olarak içeriye doğru arşın arşın sorgular attığınız bir durum ve hal kalabalığı. Aklınızdan geçen, iyi mi kötü mü? Suç mu değil mi? O mu bu mu? sürekli olarak cevabı için vicdanınıza başvurduğunuz bir dev eser. Dostoyevski’nin sizi sizinle baş başa bıraktığı, aklınızla aklınızın kaldığı muhteşem bir kitap. Sen gel bu kadar mükemmel bir eseri böylesine bir şeye çevir. Gerçekten çok yazık. Harcanan zamana, emeğe ve kağıda çok yazık. Böylesi bir şeyi basan ntv yayınlarına da çok yazık. Kendilerinden çıkan çizgi romanlara artık inanılmaz bir önyargı ile bakacağım.

Sanırım bu siteyi açtığımız günden beri ilk kez kötü bir yorum yazıyorum. Hatta bol ünlemli bol sinirli bir yazı. Ama yapacak bir şey yok. Çok sevdiğim bir yazarın, en sevdiğim kitabının bu hale düşmesine, bu kadar saygısızca yayınlanmasına çok kızdım. Normalde çok beğenmesemde bir kitabı tutarım kitaplığımda. En olmadı birine hediye ederim ya da bağış yaparım. Ama bu şeyi direkt çöpe atasım var. Çünkü bu okunduktan sonra ne Suç ve Ceza’dan birşey anlaşılır ne de herhangi bir şey verir insana.

Boşuna zaman harcamayın incelemekle bile. Paranıza yazık, zamanınıza yazık.

Kitap adı: Suç ve Ceza (Çizgi Roman)
Orijinal adı: Преступление и наказание
Yazar: Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Çeviri: Toros Öztürk
Yayınevi: NTV Yayınları
Sayfa: 128
Baskı: 2009
Tür: Çizgi Roman

# Suç ve Ceza Çizgi Roman – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski # Suç ve Ceza Çizgi Roman #Fyodor Mihailoviç Dostoyevski #Suç ve Ceza Çizgi Roman – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Suç ve Ceza Çizgi Roman - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend