Tatsız Bir Olay – Fyodor M. Dostoyevski

13 Eyl Tatsız Bir Olay – Fyodor M. Dostoyevski

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski’nin kısa bir romanı. Bir solukta okunanlardan hemde. O kadar güzel bir dille ilerliyor ki çevirmeninden, editörüne kadar herkese teşekkür etmek lazım. Elbet Dostoyevski’ye de.

Tatsız Bir Olay’da kalbur üstü dediğimiz döneminin Rusya’sının yüksek numaralı memurlarını izliyoruz. Daha doğrusu onlardan bir kaç tanesini görüyoruz. Fakat bu yüksek numaralı memurlardan biri bir şekilde bulunduğu konumun nimetlerini kullanarak bir şekilde egosunun okşanmasını istiyor. Ama işte herşey istenildiği gibi gitmiyor bazı zamanlar. İşte bu çok değerli memurumuzda öyle bir zamana denk geliyor ve işleri sarpa sarıyor. Sonrasında ise toparlarım sanıp, çok daha fazla karıştırıyor herşeyi.

Sadece kendi hayatında yaptığın bir hata, başka bir hayatı da etkiliyorsa, işte o zaman o hata sadece senin hatan olmaktan çıkıyor. Yaptığının sonuçlarını göremeyecek kadar aciz isen, o yapacağını yapma demek ister insan. Ama işte bazen onu diyecek bir konumda olunmuyor. Hele eski zamanlarda. O dönemin Rusya’sında memurlar arasında ki bu uçurum, araya bir de askeri bir rütbe girdimi asla ama asla aşılamazmış. Şimdi ki zamanla karşılaştırılamayacak bir askeri sertlik ya da otorite diyebiliriz. Sadece askeri değil, siyasi bir otorite de var.

İnsanların sınıflarının olması ve bu sınıflar arasında gezememesinin neden olduğu kendine dönüşün, çaresizliğin, komplekslerin ve elbette içkinin tesilerinin ne güzel bir anlatımıdır bu kitap! Çok ama çok güzel bir üstad eseri. Alın, okuyun, okutun…

İyi okumalar.

Kitap adı: Tatsız Bir Olay
Orijinal adı: Skverniy anektod
Yazar: Fyodor M. Dostoyevski
Çeviri: Nihal Yalaza Taluy
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 88
Baskı: 2015
Tür: Roman

tatsiz-bir-olay-fyodor-m-dostoyevski

Tatsız Bir Olay – Fyodor M. Dostoyevski


Arka kapak;
Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski’nin deyişiyle: ‘güzel ülkemizin değerli çocuklarının’ kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya’da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski’nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • aa@gmail.com'
    aa
    Posted at 02:00h, 15 Eylül Yanıtla

    gerçekten çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler…

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend