Temize Havale – Juli Zeh

17 Şub Temize Havale – Juli Zeh

Bilim-kurgu tarzını sevenlerin bu yazıya yaklaşmasını tavsiye ediyorum. Mükemmel bir millet, hastalık yok, herşey çok temiz, spor, sağlık herşey en iyi durumda. Mikrop mu? O ne? Bu anlatılan yerde böyle birşey yok. Çünkü burada YÖNTEM var. Ve YÖNTEM en iyisini düşünmüştür. Zorla güzellik olmaz deriz değil mi? İşte Juli Zeh’in bu romanında zorla güzellik olmuş sevgili okurlar…

Son derece streil bir yaşam süren insanlar, herşey mükemmel ve olması gerekenden çok daha mükemmel bir durumda. Fakat bazı sorunlar yok değil. Ufak pürüzler çıkıyor ama YÖNTEM pürüzleri çok çabuk bir şekilde hallediyor. Juli Zeh bize sadece yaşadığı Alman mükemmelliyetçiliğini değil, aynı zamanda batının sunduğu “temiz” yaşamın ne kadar kirli olduğunu gösteriyor. Değerlerin aslında ne kadar değersiz olduğunu, insanların çıkarlar için neler yapabileceğini kendi üslubuyla anlatıyor.

“sürekli risklerden bahseden ve hamasetten beslenen siyaseti, soru sormaksızın ve yorulmaksızın nihai cevaplara ulaşacağını sanan konformizmi, varoluşsal sorunlarla uğraşmanın gerekmediğini söyleyen felsefeyi, özgür iradenin olamayacağını söyleyen bilimi ve insan sözü yerine dna’ya güvenen insanlığı sevmiyorum…”

Kitabın konusu biraz ağır gitsede, yer yer sürükleyiciliğini kaybetsede okumaya değer iyi bir kitap Temize Havale.

İyi okumalar.

Kitap adı: Temize Havale
Orijinal adı: Corpus Delicti
Yazar: Juli Zeh
Çeviri: Sevinç Altınçekiç
Yayınevi: Metis
Sayfa: 192
Baskı: 2011
Tür: Bilim Kurgu, Roman

temize-havale-juli-zeh-2

#Temize Havale – Juli Zeh #Temize Havale #Juli Zeh

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend