Tersi ve Yüzü – Albert Camus

04 Haz Tersi ve Yüzü – Albert Camus

Albert Camus’un yazdığı ilk satırlar. Hemde daha yirmili yaşlardayken. İnsan düşünüyor o yaşlarda bu kadar iyi yazılabilir mi acaba diye. Eğer yazan Albert Camus ise demek ki yazılabilirmiş. Kendisinin de söylediği gibi Tersi ve Yüzü eserinde şekillenmiş ve eşsiz formuna kavuşmuştur. Yabancı gibi bir eseri okuduktan sonra elbette aynı tadı alamıyorsunuz fakat size Yabancı’nın nasıl yabancı olarak doğduğunun yanıtını görüyorsunuz.

“Her sanatçı, benliğinin ta içinde, olduğu ve söylediği şeyi yaşamı boyunca besleyen tek bir kaynak saklar böyle. Kaynak kuruyunca, yapıtın katılaştığı, çatladığı görülür yavaş yavaş. Görünmez akıntının sulamaz olduğu, nankör sanat topraklarıdır bunlar… Bana gelince, kaynağımın Tersi ve Yüzü’de, içinde uzun zaman yaşadığım, anısı beni her sanatçıyı tehdit eden iki tehlikeden, hınçtan ve doygunluktan hala koruyan bu yoksulluk ve ışık dünyasında olduğunu biliyorum.”
Albert Camus

Tersi ve Yüzü Albert Camus’un başından geçen ya da geçmeyen öykülerden oluşur. Bu öykülerde genellikle başkaldırı ve basit temaları işlenir. Tahsin Yücel’in önsözde bahsettiği hali

“…başkaldırmanın özü somuttur. Camus’de, uyumsuz insan da, Tersi ve Yüzü’nün anlatıcısı gibi, hep somuta bağlanır. Eylemin, erincin hep zamanla, daha doğrusu ‘bugünle’ sınırlandırılması, niteliğin yerinin niceliğe verilmesi hep somuta bağlılığın sonuçlarıdır. ‘Basit’ ise ‘somut’un temel niteliklerinden biridir.”

Tabi sadece bu iki tema üzerinde devam etmiyor olacaksınız. Ağırlıklı olarak hissedeceğiniz yalnızlık içinize iyi gelecek. Albert Camus tarzı bir toplum eleştirisi yaparken bulacaksınız kendinizi. Her yönüyle okunmazsa olmazlardan olan Tersi ve Yüzü’nün herkese tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Tersi ve Yüzü
Orijinal adı: L’envers et L’Endroit
Yazar: Albert Camus
Çeviri: Tahsin Yücel
Yayınevi: Can Yayıncılık
Sayfa: 72
Baskı: 2014
Tür: Deneme

tersi-ve-yuzu-albert-camus-2

#Tersi ve Yüzü – Albert Camus #Tersi ve Yüzü #Albert Camus

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend