Teşekkür Ederim – Daniel Pennac

15 Kas Teşekkür Ederim – Daniel Pennac

Kitap değil de belki makale olarak yazılabilirdi diye düşündüm okurken. Yer yer bırakmayı zaman kaybımın neresinden dönersem kardır demeyi de düşündüm… Sahnede izlemek eminim daha iyi bir etki bırakacaktır.

Elbette ahkam kesen bir başlangıç yapmak istemezdim ama sanırım bu kez bir kereliğine yapacağım. Neden derseniz bu kitap ile ilgili düşüncem bu yönde. Evet, bu kitap ne yazık ki bu şekilde değil de bir dergi ya da gazetenin ekinde makale olabilirdi belki. Ama bir kitap olarak karşımıza çıktığında ister istemez daha fazla şey bekliyor insan. Bana bir şey anlatsın diyorum ama o bana anlatımı bozuk bir şekilde bir ödül törenini anlatıyor. Teşekkür ediyor birde sürekli olarak…

Dediğim gibi belki sahnede izlemek daha doğru olabilir. Belki o zaman bu anlatmak istediği bir kaç paragraflık anlatıyı, görerek ve çok daha az zaman kaybı yaparak anlamış oluruz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Teşekkür Ederim
Orijinal adı: Merci
Yazar: Daniel Pennac
Çeviri: Mehmet Basutçu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 84
Baskı: 2007
Tür: Roman

Teşekkür Ederim – Daniel Pennac


Arka kapak;
Ödüller, edebiyat dünyasının en çok tartışılan konularından biridir. Hemen her edebiyat ödülü bir tartışmaya yol açar.
Yazar ödülü hak etmiş midir? Seçici kurul yanlı mı davranmıştır? Son dönem Fransız edebiyatının parlak adlarından Daniel Pennac, Fransa’da büyük ilgi gören Teşekkür Ederim adlı kitabında, alışılmış, basmakalıp ödül töreni konuşmalarının çok ötesinde bir “konuşma” sunuyor okurlarına. Tüm yapıtları için ödüllendirilmiş bir yazar, anlaşmaya göre, törene katılanların karşısında kırk beş dakikalık bir konuşma yapmak zorunda. Yazarın konuşması giderek amansız bir ödül eleştirisine dönüşüyor. Teşekkür Ederim, yazarın hem kendi kendisiyle hesaplaştığı, hem de edebiyat dünyasına meydan okuduğu amansız bir deneme. Pennac, daha sonra sahneye uyarladığı bu metni Avignon ve Paris’te kendisi oynamakla kalmadı, bir turne gerçekleştirerek dünya sahnelerinde de sergiledi.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend