Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee

03 Ağu Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee

“Tespih Ağacının Gölgesinde”, Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek” adlı kitabının devam niteliğinde. Yazarın Bülbülü Öldürmek’ten tam 55 yıl sonra kaleme aldığı bu romanında, Scout artık kocaman bir kadın olmuştur. Kendi ayakları üstünde duruyor, New York’ta yaşamını sürdürüyordur. Fakat bir gün Maycomb’a, kendi kasabasına döner. Her şey yerli yerinde değildir, tabii. Abisi Jem’i kaybettikten sonra babası Atticus zor zamanlar geçirmiş, Scout’un gönül bağı kurduğu Henry’yi oğlu yerine koymuştur. Fakat Scout tıpkı çocukken olduğu gibi toplumsal dogmalara karşı durmaya devam etmektedir. Babasını çocukluğundan gelen bir alışkanlıkla, insandan öte, asla hata yapmayan, her zaman en doğruyu bilen bir makine olarak görmektedir adeta.

Çok zaman geçmeden anlar ki Maycomb onun orada olmadığı dönemde çok değişmiştir. İnsanlara anlam veremez, tanıdığını zannettiği aile bireylerinin değişimi onu şok eder. Babasının bir insan olduğu gerçeğiyle yüzleşmesi aslında kitabın ana temasını oluştururken, geçmişe dönüşlerle Dill, Jem ve Scout’un çocukluk maceralarına dair daha fazla sahneyle de tanışma imkanımız oluyor.

Aslında ben bu kitabı, Bülbülü Öldürmek’ten önce okudum. Ve böylesi belki de daha iyi oldu. Bülbülü Öldürmek gibi etkileyici bir kitaptan sonra daha pasif kalan ikinci kitabı okumak beni oldukça zorlayabilirdi. İlk kitaptaki kahraman bakış açısı bu kitapta tanrısal bakış açısına geçiyor ve olaylar daha yavaş ilerliyor. Seçim size ait… Her iki türlü de sorun çıkmıyor 🙂

Kitabın özellikle sonları insanı derinden etkiliyor. Yaşlanan ve güçten düşmeye başlayan Atticus ve artık 26 yaşında bir kadın olan Scout’un konuşmaları uzun zaman hafızalardan silinmeyecek cinsten.

Tatlı bir kesit:

– Büyüleyici bir kadın olmayı nasıl becereceğim peki?

– Öncelikle, dilini tut. Bir erkekle tartışma, özellikle de alt edeceğini biliyorsan. Bol bol gülümse. Kendini kocaman hissetmesini sağla. Ne kadar harika bir erkek olduğunu söyle ve ona hizmet et.

Kız ışıl ışıl gülümsedi. – Hank, söylediğin her şeye katılıyorum. Sen yıllardır karşıma çıkan en zeki ve anlayışlı insansın, bir seksen boyundasın, sigaranı yakabilir miyim? Evet, nasıl?

– Berbat.

Herkese iyi okumalar dilerim!

Kitap adı: Tespih Ağacının Gölgesinde
Orijinal adı: Go Set a Watchman
Yazar: Harper Lee
Çeviri: Püren Özgören
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa: 240
Baskı: 2015
Tür: Roman

Tespih Ağacının Gölgesinde - Harper Lee

Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee


Harper Lee ‘den 55 yıl sonra unutulmaz bir roman daha…

Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek’in unutulmaz karakteri Jean-Louise “Scout” Finch, 20 yıl sonra New York’tan çocukluğunun geçtiği kasabaya, babası Atticus Finch’in yanına, eve dönüyor. Çocukluğunda eşitlik, doğruluk ve adalet kavramlarıyla kişiliğinin yapı taşlarını oluşturan babası Atticus’un hayal kırıklığı yaratan değişimi, artık 26 yaşında genç bir kadın olan Scout’u derinden etkiliyor.

Harper Lee’nin bilge kaleminden çıkan ve daha yayınlanmadan son yılların en büyük edebiyat olayı haline gelen Tespih Ağacının Gölgesinde, bir tarihsel dönemi güçlü ve gerçekçi çağrışımlarla aktarmakla birlikte, güncelliğiyle de bir eserin kendi devrini aşabileceğinin en nadide kanıtlarından biri…

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend