Tilkiler Kralı – Raymond E. Feist

06 Kas Tilkiler Kralı – Raymond E. Feist

Gölgeler Meclisi serisinin ikinci kitabı “Tilkiler Kralı”nda, Tal Hawkins’in macerası kaldığı yerden devam ediyor; bu kez daha karanlık, daha zorlu ve çok daha karmaşık olarak.

Tal, ailesini katleden adamdan intikam almaya kararlıdır. Ancak şartlar onu nefret ettiği ve öldürmeye ant içtiği bu adama sadakat yemini etmek zorunda bırakır. Tal yeteneklidir, gerçek bir kılıç ustasıdır, iyi dövüşür ve aynı zamanda hem dikkatli hem de zekidir.

Peki bütün bunlar, onu Leso Varen adlı büyücüden ve onun ele geçirdiği dükün zalim planlarından koruyabilecek midir?

Kitabın ilk kısmında sıkıldığımı, konunun kısır döngüye girdiği düşüncesine kapıldığımı söylemek zorundayım. Hatta serinin fantastik arayan bir beyni doyurmayacağı yönünde fikirlerim de olmadı değil.

Fakat sonra ikinci kısma geçtim ve tabiri caizse soluksuz okudum.

Metrodaydım, bir an için yer ve zaman kavramı silindi, yarım saatlik yolculuğun sonunda sudan çıkmış balığa döndüm 🙂

Demem o ki başlardaki bütün kötü fikirlerime, hatta ilk kısmı uzun aralıklarla okumama rağmen, kitap sonunda beni hayal kırıklığına uğratmadı ve oldukça etkiledi.

Ancak yine de, daha sakin ve olaysız geçen ilk kısımda bu kadar ayrıntıya girilmişken, olayların kör düğüme dönüştüğü ve aynı zamanda da bu kördüğümlerin bir bir açıldığı ikinci kısmın biraz daha fazla ayrıntıyı hak ettiğini düşünüyorum. Birinci kısım daha kısa ve ikinci bölüm çok daha uzun olsaydı eğer, kitabı daha kısa sürede okuyup bitirebilirdim 🙂

İyi yönlerine gelecek olursam…Kitabın sade ama etkileyici üslubu okuyucuyu kurgunun içine çekmeyi başarıyor. Karakterler gerçekçi; mükemmel olduğu halde gerçekliği yitiren kahramanlar gibi değiller…Kötü karakterlerin bile bir albenisi var. Kitapta kime güveneceğini kestiremiyorsun, kim gerçekten iyi ve kim gerçekten kötü anlayamıyorsun. Dolayısıyla pek çok yerde şaşırdığımı hatta iyi bildiğim karakterlere öyle olmadıklarını öğrendiğimde öfke duyduğumu söyleyebilirim 🙂

İkinci kitabın sonu da oldukça ilginç bir yerde bitti. Serinin son kitabı olan Sürgünün Dönüşü’ne en kısa zamanda başlayacağım ama bir yandan da sonuna geldiğim için üzülüyorum.

Savaş, entrika, fantastik, intikam ve macera arayışı içindeyseniz, Gölgeler Meclisi bunların tamamını bulabileceğiniz bir seri.

Herkese iyi okumalar dilerim!

Kitap adı: Tilkiler Kralı
Orijinal adı: Talon of the Silver Hawk – King of Foxes Book 2
Yazar: Raymond E. Feist
Çeviri: Aslı Özarpacı
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 384
Baskı: 2011
Tür: Fantastik

Hemen satın alın

tilkiler-krali-raymond-e-feist

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend