Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain

10 Kas Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain

Huckleberry Finn’in Maceraları adlı kitabı okumaya başlamıştım. Fakat bir kaç sayfa sonra farkettim ki bu kitaptan önce okunması gereken bir kitap var. Tom Sawyer’ın Maceraları. Mark Twain bunun gerekliliğini önceki kitaba olan referanslarla söylüyor bizlere. Ben de hemen Tom Sawyer’ın Maceraları ile başladım. İyi ki başlamışım.

Tom Sawyer adlı yaramaz ama zeki bir çocuğun başından geçenler. Bunun yanında geçtiği dönemin Amerikası ele alınmış. Toplumsal işleyiş, kölelik, dini ve batıl inançların etkileri gibi konuları cımbızla ayıklar gibi ayıklayabiliyorsunuz. Oldukça akıcı bir kitap. Bir kaç saat içinde bitirebileceğiniz, ama keşke bitmeseydi, biraz daha devam etseydi diyeceğiniz bir kitap.

Hem Vasconcelos’a yakın bir tat hem de Jack London’a yakınlaşan bir tat almak için okunması gereken yazarlardan biri Mark Twain. Belki de bana öyle geliyor emin değilim elbet. Ama her halükarda güzel bir kitap Tom Sawyer’ın Maceraları.

İyi okumalar.

Kitap adı: Tom Sawyer’ın Maceraları
Orijinal adı: The Adventures of Tom Sawyer
Yazar: Mark Twain
Çeviri: Bülent O. Doğan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 264
Baskı: 2016
Tür: Roman

Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain

Arka kapak;
Mark Twain’in en sevilen yapıtlarından biri olan Tom Sawyer’ın Maceraları çocukluğun masum, güvenli ve olağanüstü maceralarla dolu evrenine bir övgüdür. Roman Mississippi Nehri kıyısındaki küçük bir kasabada, belirtilmeyen bir dönemde geçer. Ancak okur evlerde siyahi kölelerin bulunmasından hikâyenin 1830’larda ya da 1840’larda geçtiği sonucuna varabilir. Herkesin herkesi tanıdığı, yetişkinlerin çocukları eğitmek ve disipline sokmak için birlikte çalıştıkları bu küçük kasabada, herkes göründüğü gibi midir? Roman insan doğasının ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, maddi değerlere düşkünlüğünü ve Amerikan taşrasındaki küçük kasaba ruhunu mükemmel biçimde yansıtır.

Twain, iyi kalpli, ancak her daim haylazlık peşindeki Tom ve arkadaşlarının maceralarını gerçekçi bir dille aktarırken, alışılmış terbiyeli ve örnek çocuk imgesini de yıkar. Yapıtın kuşaklar boyu her yaştan okura hitap etmesinin sırrı, belki de çocuk aklının nasıl işlediğini bize hatırlatmasında; yetişkin dünyasından ansızın çocukluğa ışınlanmanın paha biçilmez değerinde yatar.

MARK TWAIN (1835-1910): Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Twain Missouri, Florida’da doğdu. Dört yaşındayken ailesi Mississippi Nehri’nin batı kıyısındaki Hannibal’a yerleşti. Küçük yaşta babasını kaybedince, demirci çırağı, dizgici, matbaa işçisi olarak çeşitli işlerde çalıştı. Alta California gazetesi için muhabir olarak çalıştığı sırada Avrupa’ya ve Kutsal Topraklar’a gitti.

Bu gezilerle ilgili Alta California ve New York Tribune gazetelerine yazdığı mektupları daha sonra The Innocents Abroad; or, The New Pilgrim’s Progress (1869; Yurtdışındaki Masumlar ya da Yeni Hac Yolculuğu) adlı kitapta topladı. Önemli yapıtları arasında The Gilded Age (1873; Çalınan Taç), The Prince and the Pauper (1881; Prens ve Dilenci), Life on the Mississippi (1883; Mississippi’de Yaşam) ve The Adventures of Huckleberry Finn (1884; Huckleberry Finn’in Maceraları) sayılabilir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend