Tormesli Lazarillo – Anonim

09 Ağu Tormesli Lazarillo – Anonim

Tormesli Lazarillo yazarı bilinmeyen bir eser. Yazıldığı dönemde yazarı ölümden korkmuş ve adını açıklamamış. Yerinde bir karar vermiş tabi. Bunca geçen zamandan sonra bile halen bilinmiyor. Keşke bilinseymiş tabi. Bu kadar güzel bir kitabı yazan kimseyi bilmeyi isterdim.

Tormesli Lazarillo bende Şeker Portakalı’na benzer bir etki verdi. Tamam onun kadar değil elbette ama az biraz o tatta gibi geldi. Hikayeler aslında benzer değil. Ama kitabın kurgusu, işlenişi ve tabi kahramanımız Lazarillo’nun hareketleri bana çağrışım yaptı. İyi ki de yaptı çünkü kitaba olan ilgim bir anda on kat arttı.

İşin aslı kitaba başlarken hiç bir fikrim yoktu. Beklentilerim de sıfırdı. Ama iyi ki böyle olmuş diyorum. Kitaba başladım ve bitirmem bir kaç saatimi aldı. O kadar sürükleyici o kadar güzel bir kitaptı ki okumaya doyamadım inanın. Can Yayınlarının böylesi bir eseri bulup, dilimize kazandırmış olmalarından dolayı kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok ama çok güzel bir kitap. Mutlaka ama mutlaka başlamanızı tavsiye ederim.

Ha kitaptan hiç bahsetmedim. Neden derseniz işin büyüsü bozulmasın diye düşündüm. Ama sizleri az biraz daha meraklandırmak için kitabın konusu ile ilgili şunu söyleyebilirim. Bir çocuğun başından geçenler. Belki de şu daha iyi olabilir; efendisine hizmet eden Lazarillo’nun maceraları. Tabi bu efendiler arasında ne saygıdeğer meslekler var sormayın… O kısım artık sizde.

İyi okumalar.

Kitap adı: Tormesli Lazarillo
Orijinal adı: La vida de Lazarillo de Tormes y de sus fortunas y adversidades
Yazar: Anonim
Çeviri: Ertuğrul Önalp, Arzu Aydonat
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 88
Baskı: 2015
Tür: Roman

tormesli-lazarillo-anonim

Tormesli Lazarillo – Anonim


Arka kapak;
XVI. yüzyıldaki ekonomik kriz sebebiyle İspanya’nın her köşesinde açlık ve sefalet kol gezmekteydi, bu durumun bir ahlaki çöküntüyü de beraberinde getirmesi kaçınılmazdı. İspanyol toplumundaki bu maddi ve manevi çöküntünün ortasında, 1554 senesinde, sonradan pikaresk roman adı verilecek olan yeni bir anlatı türünün ilk örneği olan Tormesli Lazarillo ortaya çıktı. Din adamlarının ahlaksızlıklarına bolca yer veren bu eser, engizisyonun hışmına uğramamak için imzasız olarak basıldı.

Sefiller, dilenciler, dolandırıcılar ve kimsesiz çocuklarla dolu bir dünyayı tüm çıplaklığıyla sergileyen Tormesli Lazarillo, dönemin İspanyol toplumuna ayna tutan bir klasik.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend