Trakhisli Kadınlar – Sophokles

22 Kas Trakhisli Kadınlar – Sophokles

Trakhisli Kadınlar, Sophokles’in Trakhis bölgesinde geçen tragedyasıdır. Antik Yunan tiyatrosunun önemli eserlerinden biridir. Herakles’in ölümünün anlatıldığı eserde, aynı zamanda karısı Deianeira’nın kıskançlığı ve baş vurduğu akıl almaz yolun sonunda yaşananları anlatır. Kocasını çok fazla kıskanan ve onun kendisine yeniden bağlanması için herşeyi yapmaya hazır bir kadının, doğru yaptığını sandığı şeylerin ne kadar yanlış olduğunu görürüz.

Herakles’in karısı Deianeira, bir süre haber alamaz kocasından. Hayatta olup olmadığından bile bihaberdir. Hayatta olduğunu öğrendiğinde ise çok mutlu olur. Fakat bu mutluluğu bir kral kızıyla birlikte olduğunu öğrenince yok olur. Dünyası kararır. Ne yapacağını bilemez bir durumdadır. Aklına ona verilen değerli bir hediye gelir. Bu hediye öyle bir hediyedir ki istediği şeyi yapabileceği bir büyüdür. Uzun bir zaman önce öldürülen mitolojik bir yaratığın ölen kanıdır bu. Fakat bu öldürülen yaratık iyi bir yaratık değildir ve katilinden intikam almak istemektedir. Deianeira bunları bilme bunları düşünemez hatta çoğu zaman düşünmez bile. Hemen Herakles’e bir gömlek gönderir ve gömeleğe bu kandan sürer. Bu kandaki büyü ile Herakles’in aşkını yeniden alacağını düşünmektedir. Fakat elçi gömleği Herakles’e verdiğinde ve Herakles gömleği giydiğinde herşey ortaya çıkar. Herakles yanmaya başlar için için yanmakta ve gömleği çıkartamamaktadır. Herakles’in oğlu bu sahneyi görür ve hemen elçiye sorar bu gömleğin nereden geldiğini. Elçi gömleği annesinden yani Deianeira aldığını söyler. Deianeira, oğlundan bunları duyunca intihar eder ve hayata gözlerini yumar.

Aiskhylos, Sophokles ve Euripides üçünün eserlerinin arasında en iyisi ya da en başarılısı olarak görülen Sophokles’in ne yazık ki 120 den fazla eseri olmasına rağmen günümüze kadar sadece yedi eseri gelebilmiştir. Bu eserler; Aias, Antigone, Trakhisli Kadınlar, Kral Oidipous, Elektra, Philoktetes, Oidipous Kolonos’ta şeklindedir. Antik Yunan tiyatrosunda tragedya yazarlarından okumayı çok seviyorum. Kaliteli ve düzgün bir çeviriyi hep ararken imdadımıza İş Bankası Kültür Yayınları yetişti. İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi sayesinde hepsini okuyabileceğiz.

Sophokles’in günümüze kadar gelebilen nadir eserlerinden biri olan Trakhisli Kadınlar’ı tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Trakhisli Kadınlar
Orijinal adı: Women of Trachis
Yazar: Sophokles
Çeviri: Ari Çokona
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi
Sayfa: 96
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Hemen satın alın

trakhisli kadınlar sophokles

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend