Tüfek Mikrop ve Çelik – Jared Diamond

01 Tem Tüfek Mikrop ve Çelik – Jared Diamond

Herkesin ama herkesin oluması gereken kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum Tüfek, Mikrop ve Çelik’in. Son zamanlarda çok popüler olan sapiens gibi taraflı ve eksik bilgilerin yer aldığı bir kitabı okumaktansa böylesi bir kitabı okumak çok ama çok daha faydalı olacaktır. Kitabın, kafanızda oluşmuş, unutulmuş bir çok soruya cevap verdiğini söylemeliyim. Özellikle benim için bir kaç önemli soruyu yanıtladı ve nedenlerini açıkladı.

“Bugün Batı toplumunda ırkçılığa karşı olduklarını açıkça dile getiren kesimler var. Ama pek çok batılı (belki de büyük çoğunluk) kendi kendilerine kaldıklarında ya da bilinçaltlarında ırkçı açıklamaları kabul etmeyi sürdürüyor. Japonya’da ve pek çok başka ülkede bu tür açıklamalar hala açık açık, hiç özür dilemeden ileri sürülüyor. Hatta eğitimli beyaz Amerikalılar, Avrupalılar ve Avustralyalılar, Avustralya yerlileri söz konusu olduğunda yerlilerin kendisinde bir ilkellik olduğu düşüncesindeler.”

Okuması çok kolay bir kitap ama çok fazla konuya değindiğinden biraz geniş bir zamana yaymanız iyi olabilir. Bir ayı geçen bir sürede tamamladım ve arada bir çok kitap okudum. Bu şekilde ilerlenince kitaba daha iyi doymuş oluyorsunuz.

Sadece antropoloji ile ilgilenenlerin değil, neyin nasıl olduğunu ve neden böyle geliştiğini soran ve sorgulayan bu eşsiz kitabı tavsiye ederim.

İyi okumalar

Kitap adı: Tüfek Mikrop ve Çelik
Orijinal adı: Guns, Germs, and Steel
Yazar: Jared Diamond
Çeviri: Ülker İnce
Yayınevi: Tübitak Yayınları
Sayfa: 662
Baskı: 2016
Tür: Bilim

Tüfek Mikrop ve Çelik – Jared Diamond

Arka kapak;
“Neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi?” Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000’den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor… Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, “Batılı” koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Haziran 2017 - Metinden Notlar
  Posted at 23:47h, 06 Temmuz Yanıtla

  […] Tüfek, Mikrop ve Çelik – Jared Diamond Herkesin ama herkesin oluması gereken kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum Tüfek, Mikrop ve Çelik’in. Son zamanlarda çok popüler olan sapiens gibi taraflı ve eksik bilgilerin yer aldığı bir kitabı okumaktansa böylesi bir kitabı okumak çok ama çok daha faydalı olacaktır. Kitabın, kafanızda oluşmuş, unutulmuş bir çok soruya cevap verdiğini söylemeliyim. Özellikle benim için bir kaç önemli soruyu yanıtladı ve nedenlerini açıkladı. Yazının devamı için lütfen tıklayınız. […]

 • ktyoviedo@gmail.com'
  Kutay Ç
  Posted at 17:24h, 18 Eylül Yanıtla

  Paylaşım için teşekkürler. Bilimsel açıdan kuvvetli kitaplar ilgimi çekmektedir, bu eseri hep erteliyordum. Çizgi romanlar, referans kitapları ve Netflix belgeselleri hakkındaki yorumlarımı keşfetmenizi öneririm.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend