Üç Gölge – Cyril Pedrosa

25 Tem Üç Gölge – Cyril Pedrosa

Hayatın bir şekilde devam ettiğini anlatan bir çizgi roman. Evet, böyle özetlenebilir sanıyorum. Ne kadar büyük sorunlar olsa da devamında neler getireceğini bilemeyizi anlatmışlar bizlere. Ölüm bir bitiş fakat kalanların tarafında olursak belki bir daha başlangıç demektiri gösteren bir güzel öykü. Konuyu özetleyen bir doğu atasözü ile bitirmişler bu öyküyü;

“Bu bir bahar manzarası, yoktur iyisi kötüsü
Rüzgar nasıl eserse, öyle büyür çiçek dalları
Bazısı uzun olur, bazısı kısa
Ayakta kal, yaşayanların tarafında kal.”

Yakınlarını kaybedenlerin, içlerinde bir burukluk ama yüzlerinde sevidkleriyle olan anıların tebessüm ettirişi ile kapağını kapatacakları bir çizgi roman. Aslında sadece bir çizgi roman değil, bir tür rüya resimlendirmesi gibi. Çünkü çizgilerin akışı, küçük bir karede silikleşen görüntüler, sanki bir rüya gibi herşey. Bir hayalin içinde gibi, yokmuş gibi. Sanki hayatın kendisi bu kadar acımasız değilmiş gibi.

Üç Gölge kaçırılmaması gereken çizgi eserlerden biri.

İyi okumalar.

Kitap adı: Üç Gölge
Orijinal adı: Trois Ombres
Yazar: Cyril Pedrosa
Çeviri: Doğan Şima
Yayınevi: Baobab Yayınları
Sayfa: 272
Baskı: 2017
Tür: Çizgi Roman

Üç Gölge – Cyril Pedrosa

Arka kapak;
Joachim, anne babasıyla birlikte her şeyden uzak, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürüyordu.
Ansızın hayatlarına giren gölgeler her şeyi değiştirene dek, bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.
Kaçmak ya da boyun eğmek: Amansız bir tehlike baş gösterdiğinde çocuğunuzu korumak için ne yapardınız?

Anne babaların çocuklarını kaybetme korkusu gibi hassas bir konuyu incelik ve empatiyle işleyen Üç Gölge, okuyucuyu alegorilerle bezeli masalsı bir yolculuğa çıkarıyor. Fransa’nın en önemli çizgi roman etkinliği Angoulême çizgi roman festivalinde ödüllendirilen ve yazarına Amerikan National Cartoonists Society çizgi roman ödülünü kazandıran bu fantastik eser, Cyril Pedrosa’nın adını çizgi romanın en önemli isimleri arasına yazdırmasını sağlamıştır.

Yakın bir arkadaşının çocuğunu kaybetmesine tanık olan Pedrosa, bu deneyiminden esinlendiği kitabında; García Márquez ve Borges gibi edebi gelenekleri harmanlayarak okuyucuya şiirsel bir dille ulaşıyor. Siyah ve beyazı ustalıkla kullanan çizer, Üç Gölge’de duygu geçişlerini farklı tekniklerle aktararak unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend