Üç Ölüm – Lev Tolstoy

25 Ara Üç Ölüm – Lev Tolstoy

Üç Ölüm, Tolstoy’un etkileyici ve hikayenin içine sokan anlatımının en iyi örneklerini barındıran öyküler içeriyor. Aynı zamanda ilkleri barındıran bir özelliği daha var bu kitabın. Kitapta bulunan hikayelerden Holstomer, ilk kez Türkçe’ye çevrilen bir hikayedir. Bir de ilk olmayan şeyler var. Örneğin beni defalarca kez sarsan Tolstoy hikayeleri bu kitapta da yer alıyor.

Üç Ölüm, sizi derinden etkileyen hikayeleri barındıran, Tolstoy’un engüzel hikaye kitaplarından biri. Holstomer, Çömlek Alyoşa, Balodan Sonra, Köyde Şarkılar, Üç Ölüm hikâyeleri Tolstoy’un sizi alıp götüreceği türden, sarsıcı ve her sona gelindiğinde düşündüren hikayaleri. Kitabın sizi alıp götürmesinin yanı sıra, elinizden bırakamadan okumanızı sağlayan bir özelliği daha var. Zaten çok uzun olmayan kitabı birkaç saat içerisinde bitirmiş oluyorsunuz. Bitirdikten sonra ise bir süre durmak istiyorsunuz. Durup bir boşluğa bakar gibi bir yere çakılı kalıyorsunuz. Görüyorsunuz ama aslında aklınız hala kitabın içerisinde ki hikayelerden birinde ya da birkaçında.

Bu güzel Tolstoy eserini herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Üç Ölüm
Orijinal adı: Three Deaths
Yazar: Lev Tolstoy
Çeviri: Günay Çetao Kızılırmak
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 116
Baskı: 2015
Tür: Hikaye

Arka kapak;
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında edebiyatın yanı sıra insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara yöneldi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. Bu kitapta yer alan Holstomer, Çömlek Alyoşa, Balodan Sonra, Köyde Şarkılar, Üç Ölüm hikâyeleri Tolstoy’un sade ve çarpıcı anlatımının doruğa çıktığı en güzel örneklerdendir. Bir atın hikâyesinin aktarıldığı Holstomer Türkçeye ilk defa çevrilmiştir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend