Uçma Sanatı – Antonio Altarriba

13 May Uçma Sanatı – Antonio Altarriba

Az biraz eğlence, çokça tarih, bolca hüzün dolu bir çizgi roman. Neler olmuş neler dediğimiz tarihin bir uzak kıyısı daha görüntüleniyor önümüzde. İnsani hırslar, anlamsız itişmeler, gereksiz sevgisizlikler ve tabi biten ömürler. Hepsinden daha fazlasını bulabildiğimiz dolu, çok dolu bir çizgi roman. Gerçek ve iyi bir şeyler okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Biyografik çizgi roman okumayı çok seviyorum. Özellikle bu tip çizgi romanları ise çok daha fazla seviyorum. Çünkü bu tip çizgi romanlarda sadece bahsi geçen kimse ya da kimselerin hayatları değil, aynı zamanda yaşadıkları dönem ile ilgili bilgiler de ediniyorsunuz. Uçma Sanatı’nda İspanya yakın tarihine gidiyoruz ve o zamanı yaşayanlardan öğreniyoruz neler olup bittiğini. Sadece bu bile okunmadan geçilmemesini sağlıyor bana göre.

İspanya halkının nasıl kutuplaştığı ve Franco’nun neler yaptığını öğreniyoruz Uçma Sanatı’nda. Tabi bunu tarih dersi alır gibi değil, bir hayatın gözünden görüyoruz. Ne pazarlıkların yapıldığını, kimin ne için öldürdüğünü ya da öldüğünü öğreniyoruz. Komşu ülkelerin tavırlarını, bu tavırlarının günümüzde bile aynı olduğunu, mülteci denildiğinde yaptıkları muamelerin hiç bir farklılık göstermediğini görüyoruz. Kısacası çok fazla şey görüyoruz Uçma Sanatı’nda.

Okurken beni en çok etkileyen yerlerden biri çocukluk zamanlarında tarlalar arasında gezdikleri zamanlar oldu. Kendi çocukluğum geldi aklıma. Birebir aynısı değil elbette ama çok benzer anlar vardı. Örneğin duvarın üstüne cam parçaları koyma bizim çocukluğumuzda gördüğümüz bir uygulama idi. Bir yerimizi kesmedik, görünce atlamaktan vazgeçtik. Belirtilen çizgileri aşmamayı, cam kırıkları ile öğrettiler. Sonra üzerine hayal kırıklıkları eklenmeye başladı tıpkı burada olduğu gibi. Ama dedim ya birebir aynısı değil elbette, sadece az biraz benzerlikler, çağrışımlar yaptı. Sonra kırıklarla dolu bir hoş zamanlar geçti gitti işte.

Sadece çizgi roman severlere değil, herkese tavsiye edeceğim, eşsiz bir çizgi roman.

Çok uzun zamandır beklediğim bu güzel eserle bizleri buluşturduğu için Aylak Kitap’a çok teşekkürler.

İyi okumalar.

Kitap adı: Uçma Sanatı
Orijinal adı: L’art de voler
Yazar: Antonio Altarriba
Çizer:Kim
Çeviri: Murat Tanakol
Yayınevi: Aylak Kitap
Sayfa: 210
Baskı: 2017
Tür: Çizgi Roman

Uçma Sanatı – Antonio Altarriba


Arka kapak;
Zamanı geldi,
Uçma zamanı…

Antonio Altarriba’nın babası 4 Mayıs 2001’de, 90 yaşında kaldığı huzur evinin dördüncü katındaki pencereden atlayarak intihar etti. Hüsranla dolu hayatına son noktayı bu şekilde koydu.
Onun yaşadığı yüzyılda onun gibi bir çok erkek ve kadın daha adil bir dünya için mücadeleye girişti ve tarih onlara sırt çevirdi, hayali kanatlarla uçmak istediler ve yere çakıldılar…

“Uçma Sanatı, şaşırtıcı bir düzeyde çizgi romanın ifade etme kapasitesini bir adım öteye taşıdı. Dokuzuncu sanatın olgunlaşmasında bir dönüm noktası oldu.”
– Antonio Martin Martinez

İspanya En İyi Çizgi Roman Ödülü
Barcelona En İyi Çizgi Roman Ödülü
Katalonya En İyi Çizgi Roman Ödülü
Fransa Eleştirmenler Büyük Ödülü
Palmare Angouleme Adayı

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend