Uçuşan Etekler – John Berger

21 Ağu Uçuşan Etekler – John Berger

John Berger’in oğlu ile birlikte, hayatını kaybeden eşi için yazdıkları bir ağıt Uçuşan Etekler. Hani bazen duygulanmamak elde değildir ya işte o anları yaşayacağınız bir ince yazılar bütünü Uçuşan Etekler. Karnınıza hafif bir sancı sokan, bu hayatın sonunun olduğunu size sertçe hatırlatan ve bu sonran sonra arkanızda bıraktıklarınızın sizin için neler söyleyeceği neler hissedeceğini düşündüren düşündürürken o ağrıyı hızlandıran bir kitap Uçuşan Etekler. Hiçbirimizin düşünmeden yaşadığı özellikle son sürat gittiğimiz bu dönemde arkamıza bile bakmadan gittiğimiz zamanda, bu zamanların sonsuz olmadığını, o her gün uyandığınız günün, bir gün sizin için doğmayacağını gösteren bir kitap Uçuşan Etekler. Ve siz gittikten sonra herşey her zaman olduğu gibi devam etmekte olduğunu gösteren, sadece ama sadece birkaç insanın hayatında eksik parçaların kalacağını söyleyen bir kitap Uçuşan Etekler. İşte bu eksik parçalar kalan insanlar, üzülen ve içinde durduramadığı bir acının yandığını hisseden insanlar size bir ağıt yazsa nasıl olurdu acaba sorusunun cevabı Uçuşan Etekler…

“Senin için ve senin hakkında. Solo müzik dinlerken, çoğu zaman başlangıçta insan bir başkasına hitap edildiği, kendisininse kulak misafiri olduğu izlenimine kapılır. Sonra o başkası kendisi olur. Aynı şekilde belki de okurun biri senin yerine geçebilir.

Evin önünde ve balkondaki saksılarda yetiştirdiğin bitkilerini sularken, kimi zaman bu eylemin ibadetle ilintili olduğunu düşünürdüm, bundan sonraki halka ise ibadetle sevda idi… Suyun ısısı, havaya ve kovanın güneş altında kaldığı süreye bağlı olarak değişirdi. Kimi zaman vücut ısısından daha sıcak olurdu, kimi zamansa ürpertici. Ama bu yaptığın işe gösterdiğin ihtimamı etkilemezdi, ne de sularken kafana geçirdiğin şapkayla seni nasıl sevdiğimi.

Bunları yazarken aniden Mahmud Derviş’in bazı dizeleri geldi aklıma; Ramallah’ta onunla bir lokantadayız (yoksa Nablus’ta mıydı? Sana sorsam, mükemmel hafızanla, tıpkı oyun kâğıtlarını dağıtmaktaki şevkinle kıyaslanacak şekilde, ânında cevap verirdin. Ama artık mümkün değil bu!). O günkü ateşli tartışma sırasında pek az konuştun, ama Mahmud Derviş’ten bir şiir okumasını istedin, bu isteğin onu çok sevindirdi, sakin sakin ezbere okudu.

O gün okuduğunu değil de, şu sırada aklımdan geçenleri yazıyorum:

… senden önce ölürsem eğer, dedin bana, bayatlamış sözcüklerden ve gecikmiş buluşmalardan
esirge beni. Uyuduğum topraktan al götür beni, zira belki de bir sap yeşillik, ölümün bir başka dikim olduğunu gösterecektir sana…”
Sayfa.14

Uzun bir süredir Alplerin huzurlu atmosferinde sağlıklı bir şekilde yaşadığını umduğumuz John Berger ile oğlu Yves Berger tarafından yazılmış ağıt Uçuşan Etekler. Daha uzun zaman yazmasını umduğumuz bir yazar John Berger. Böylesi bir dönemde yaşıyor olması ve bizlere eşsiz eserler kazandırmış olması bizler için büyük şans. Kendisine uzun ömürler diliyoruz.

40 yıl beraber yaşadığı hayat arkadaşı Beverly Berger’in ardından yazdığı bu ağıt, sizi en derinlerinizden etkileyecek bundan eminim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Uçuşan Etekler (Bir Ağıt)
Özgün adı: Flying Skirts – An Elegy
Yazar: John Berger, Yves Berger
Çeviri: Beril Eyüboğlu
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa: 44
Baskı: 2014
Tür: Mektup

ucusan-etekler-john-berger-2

#Uçuşan Etekler – John Berger #Uçuşan Etekler #John Berger

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend