Utanç – John Maxwell Coetzee

29 Mar Utanç – John Maxwell Coetzee

Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Utanç, beni hakikaten derinden etkiledi. Coetzee’nin tüm kitaplarını birkaç solukta okuma sözü vermeme neden olan Utanç romanı, mutlaka okunması gereken enfes bir eser. Bazı sayfalarda resmen gözlerinizi açarak, soluğunuzu tutarak okuyorsunuz. Sanki sayfaları hızlı yemek yer gibi okuyorsunuz.

Kitap Güney Afrika’da geçiyor. Üniversite hocası olan Profesör Lurie, öğrencilerinden birini tutuluyor. Sonrasında ise yapmaması gereken şeyler yapıyor. Tamamiyle içgüdüleri ile hareket ediyor, genç kız ile ilişkiye giriyor ve sonrasında da üniversite kariyerine elveda ediyor. Buraya kadar olağan bir öykü gibi ilerleyen olaylar, daha farklı bir şekilde ama aynı utançla devam ediyor. Kızının çiftliğine yerleşen profesör, kızının yaşamına dahil oluyor ve bu yaşamda sorunlar çok daha büyük çok daha ilkel çok daha kanlı! Tüm bu olayların sonrasında ise hiçbir şey olmamış gibi devam etmek, geçmişi unutmak zorunda olmak… işte profesörü en fazla bunlar üzüyor. Her insanın hayatınde kendi doğruları kendi yapmak istedikleri var. Siz bunlara dahil olmak isteseniz de kimi zaman olamıyor kimi zamanda olmamanız gerekiyor. Bu insan kızınızda olsa, eşiniz de olsa farketmiyor. Olması gerekenler mi oluyor yoksa seçilen yanlış bilinen doğrular mı hayata geçiyor bilinmez. Bilinen tek şey yaşanan herşey güzel olmadığı gibi, herşey de kötü değil. Coetzee bize Utanç ile sadece insanların hayatlarından bir kesi ile insanları değil, aynı zamanda utancın insanlara göre ne kadar farklı olduğunu da gösteriyor. Aralarda bize sorular yöneltip sizce hangisi doğru? Diye soruyor ama cevabını kendi kendimize vermemizi istiyor. Gereken cevapları kendinize ne kadar açık yüreklilikle verirseniz o kadar kendinizi tanımış oluyorsunuz. Olayların akışı içerisinde hissettiklerinizde size bu olaylara olan bakış açınızı, tepkinizi ve utancınızı gösteriyor.

Utanç, sadece bunlarlada kalmıyor sizi gereksiz tek bir kelime ile bile yormuyor. Size sadece insanların şiddetini, içgüdülerini ya da duygularını değil, aynı zamanda Güney Afrika hayatını da anlatıyor. Her daim sempatik ve zararsız gibi görünen insanların aslında ne tip bir canavarı içlerinde barındırdıklarını gösteriyor. Her açıdan çok etkileyici olan karakterlerle sizi kitaptan bir an bile uzaklaştırmıyor, tam tersine elinizden bırakamaz hale getiriyor.

J.M. Coetzee’nin bu muhteşem eserini herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Utanç
Orijinal adı: Disgrace
Yazar: John Maxwell Coetzee
Çeviri: İlknur Özdemir
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 271
Baskı: 2014
Tür: Roman

utanc-john-maxwell-coetzee-2

#Utanç – John Maxwell Coetzee #Utanç #John Maxwell Coetzee

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Mart 2015
    Posted at 19:29h, 31 Mart Yanıtla

    […] Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Utanç, beni hakikaten derinden etkiledi. Coetzee’nin tüm kitaplarını birkaç solukta okuma sözü vermeme neden olan Utanç romanı, mutlaka okunması gereken enfes bir eser. Bazı sayfalarda resmen gözlerinizi açarak, soluğunuzu tutarak okuyorsunuz. Sanki sayfaları hızlı yemek yer gibi okuyorsunuz. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend