Uygarlığın Ayak İzleri – Celil Sadık

09 Nis Uygarlığın Ayak İzleri – Celil Sadık

Sanatntarihi, uzun zamandır instagram üzerinden takip ettiğim yararlı hesaplardan biri. Bildiğiniz gibi instagramda yararlı bir hesap bulmak oldukça zorlaştı. Yararlı bilgi paylaşan, sanatla uğraşan ve bilgisini diğer insanlarla paylaşmak isteyen insan sayısı oldukça az. sanatntarihi hesaının kurucusu ve paylaşımları yapan Celil Sadık, bu kimselerden biri.

Yararlı paylaşımlarının yanı sıra, seminerler düzenleyen aktif bir sanat tarihi uzmanı. Bu konuda yaptığı seminerlerin yoğunluğu ve kalitesi arttıkça, artık bir kitap haline gelmelerine engel olamamış. İşte Uygarlığın Ayak İzleri, bu şekilde doğan güzel bir çalışma. Hem seminerlerin içerikleri hem sosyal medya paylaşımlarından gelen araştırmaların sonucu oluşan bilgi hem de eğitiminden gelen bilgi bir araya gelmiş, bu kitabı oluşturmuş. Hatta yetmemiş, bir ikincisi de yoldaymış. Bu habere ayrıca sevindiğimi de belirtmek isterim.

Kitabın bize anlattığı dört ressam, dört hayat var. Bu hayatlar bildiğimiz, daha doğrusu ismen bildiğimiz Leonardo da Vinci, Michelangelo, Caravaggio ve Bernini. Hayatlarına kısa kısa değindiğimiz sanatçılarla ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda eserleri ve eserlerinin yorumları da kitabın konularından. Eee ne var bunda? Hemen hemen her kitapta var zaten diyebilirsiniz. Fakat bu kitabı farklı kılan, anlatım tarzı ve sunduğu bilgiler.

Konulara yaklaşımı, hayat hikayelerini anlatırken kullandığı üslup, diğer kitaplardan daha farklı ve daha yalın bir dile sahip. Eğer çok fazla detay ile boğulmak değil, net, özet bir bilgiyi, yalın bir biçimde almak istiyorum diyorsanız ve sanat tarihi hakkında giriş bilgi bile olsa almak istiyorum o bilgiyi diyorsanız bu kitap sizin için uygun bir kitap olacaktır.

Kısacası okuyucuyu yormadan, kısa ve öz bilgiler veren güzel bir çalışma olmuş. Sosyal medya paylaşımları gibi güzel bir akışa sahip. Devam kitapları da güzel olacaktır diye düşünüyorum.

İyi okumalar.

Uygarlığın Ayak İzleri – Celil Sadık

Arka kapak;
RÖNESANS’TAN BAROK DÖNEM’E SANAT DEHALARI
Leonardo da Vinci, Michelangelo, Caravaggio, Bernini

“Tarihli Sanat” adlı web sayfası ve “Sanatın Tarihi” (@sanatntarihi) rumuzuyla yaptığı paylaşımlardan tanıdığımız Celil Sadık, bugüne dek sosyal medya çağının tüm nimetlerinden faydalanarak yüz binlerce takipçisini zamanda yolculuğa çıkardı. Bu kitaptaysa uygarlığı biçimlendiren sanatçılar ve eserlerinin öykülerini, olabilecek en romansı ve yalın dille anlatıp bir gizem avına dönüştürüyor. Üstelik Leonardo, Michelangelo, Caravaggio ve Bernini üzerinde durduğu bu ilk cilt, sadece bir başlangıç!

Uygarlık tarihinin ikonik isimleri üzerinden yaptığımız bu okumada sanatçıların hayatından en az bilinenleri öğrenmekle kalmıyor, eserlerinde saklı sırları da birer birer deşifre ediyoruz.

POLİSİYE KURGUNUN MATEMATİĞİYLE SANAT TARİHİNİN GİZEMLERİNİ BULUŞTURAN BU YENİ EVRENE HOŞ GELDİNİZ!

“Günümüzde sanat tarihi ile ilgilenenlerin meraklı insanlar olduğunu düşünüyorum. Hayatın özüne varmak; geçmiş ve geleceği bir araya getirip ikisini birden okumak ve çağımızın olanca hızına rağmen yavaşlayıp küçük bir nefes almak isteyen insanlar…”
-Celil Sadık

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend