Uyuyan Adam – Georges Perec

11 Tem Uyuyan Adam – Georges Perec

Şimdi… Aslında yorum yapmak için kararsızım. Bir cümle ile, öyle bir kitap işte ya, diyebilirim. Ya da bir şeyler söylemek için geveleyebilirim. Gördüğünüz gibi beni bu durumda bırakan bir kitap.

Bir roman tabi, Uyuyan Adam. Ama şu, yazarın hayata dair öyle sokakta, otobüste, evde, yatakta vb. yerlerde düşündüğü şeylerin, fikirlerin, felsefi zeminlere oturtularak yada oturtulmayarak söylemesi, akıp gitmesi gibi.

Bazen sıkıyor bu tip kitaplar. Eğer sizde o psikoloji içinde değilseniz hızla bayabilir, ya da bilindik şeylere tanık olabilirsiniz. Bilmiyorum. Biraz bohem bir kitap, beni şaşırtan aklımda iz bırakan bir yanı da olmadı. Belki yazarın daha iyi bir kitabından başlamalıydım.

Ama öte yandan belki de ikinci bir okuyuşta çok farklı gelebilir. Örneğin Camus’un Düşüş kitabını ilk okuduğumda oldukça sıkılmış hatta okuduğumu unutmuştum. Oysa sonrasında öylesine kapılmıştım ki bazen bazı kitapların zamanı olduğunu anlamıştım.

Belki bu kitapta öyledir bilemiyorum.

Diğer yazılarım için: www.ekinbulut.com

Kitap adı: Uyuyan Adam
Orijinal adı: Un Homme Qui Dort
Yazar: Georges Perec
Çeviri: Sosi Dolanoğlu
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa: 112
Baskı: 2016
Tür: Roman

Uyuyan Adam – Georges Perec

Arka kapak;
İnsanlardan nefret ettiğin anlamına gelmez bu, ne diye onlardan nefret edesin ki? Ne diye kendinden nefret edesin ki? Keşke insan türüne ait olmak, o dayanılmaz ve sağır edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi; keşke hayvanlar aleminden çıkıp aşılan o birkaç gülünç adımın bedeli, sözcüklerin, büyük tasarıların, büyük atılımların o dinmek bilmeyen hazımsızlığı olmasaydı! Karşı karşıya getirilebilen başparmaklara, iki ayak üstünde duruşa, omuzlar üzerinde başın yarım dönüşüne fazla ağır bir bedel bu. Yaşam denen bu kazan, bu fırın, bu ızgara, bu milyarlarca uyarı, kışkırtma, tembih, coşkunluk, bu bitmek bilmeyen baskı ortamı, bu sonsuz üretme, ezme, yutma, engelleri aşma, durmadan ve yeniden baştan yaratma makinesi, senin değersiz varoluşunun her gününü, her saatini yönetmek isteyen bu yumuşak dehşet.

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend