Uyuyan Adam – Georges Perec

17 Mar Uyuyan Adam – Georges Perec

Georges Perec’in ilk okuduğum kitabı Uyuyan Adam. Çok zekice hazırlanmış bir kitap. Her ne kadar roman densede tam olarak roman tadında değil. Zaten roman gibi okumakta oldukça zorlayıcı. Kitapta tek karakter var. Zaman olarak şimdiki zaman kipinde yazılmış. Şimdi bunları söyleyince biraz tuhaf oluyor biliyorum fakat kitaplarının farklı olmadığını söylemedim Georges Perec’in.

Yaşamı, hiçliği, sorgulamayı, düşünmemeyi, anlamı ve anlamsızlığı sorgulayan farklı bir kitap Uyuyan Adam. Fakat bu kitabı okumak için tertemiz pırıl pırıl bir zihin gerekmekte. Aksi takdirde kitaba odaklanmanız biraz zor oluyor. Akıl başka yere kaydığında toparlanması sıkıntılı. Neden derseniz normal bir roman düzeninde ilerlemiyor eser. Anlatılmak istenende çok kolay değil. Anlatımda oldukça farklı. Kitap bir nevi aforizmalar kitabı zaten. Ee hal durum böyle olunca kitabın okunabilirliği ve odaklanabilirliğide sıkıntıya giriyor. Hani bazı kitaplar vardır okurken müzik bile konsantrasyonunuzu bozar ya da bozmasada size öyle gelir hah işte aynen o tarz bir kitap. Hele birde konudan kopup kitaptan uzaklaşırsanız işte o zaman ara verme zamanı gelmiş demektir.

Kitap ile ilgili bilgi olması açısından aşağıdaki alıntıyı paylaşmak istiyorum;

“Ölmedin; daha aklı başında biri de olmadın.
Gözlerini kavurucu güneşe de çevirmedin.
ikinci sınıf iki yaşlı aktör seni aramaya gelmediler,sana yanaşıp üçünüzden ikisini ortadan kaldırmadan birinizi yok edemeyecekleri bir bütün oluşturmadılar seninle.
Bağışlayıcı yanardağlar seninle ilgilenmediler.

insan ne harikulade bir b…uluş!Isınsın diye ellerine, soğusun diye çorbasına üfleyebilir.Çok tiksindirmiyorsa bir kınkanatlıyı başparmağıyla işaret parmağı arasında hafifçe tutabilir.Bitki yetiştirebilir,besinini,giyimini,kimi ilaçları,hatta kötü kokusunu gizlemeye yarayacak parfümleri onlardan sağlayabilir.

Fare, labirentinde hakiki hünerler gösterebilir:Yemini alabilmek için basmak zorunda olduğu pedalları bir piyanonun ya da bir orgun klavyesine akıllıca bağlamak yoluyla hayvanın”isa sevincim daim olsun”u doğru olarak çalması sağlanabilir;onun bundan sonsuz bir zevk aldığını düşünmemize de hiç bir engel yoktur.

Oysa sen,zavallı Dedalus,senin labirentin yoktu.Sahte mahkum,senin kapın açıktı.Ne kapının önünde nöbetçi duruyordu,ne dehlizin sonunda nöbetçi şefi,ne de bahçenin küçük kapısında Engizisyon Yargıcı.

Birbiri ardınca sıralanan her bir gün,gülünç çabalarındaki ikiyüzlülüğü ortaya sermekten,sabrını aşındırmaktan başka bir işe yaramadı.Zamanın tamamen durması gerekirdi,ne var ki hiç kimse zamana karşı savaşacak güçte değil.Hile yapabildin,zaman kırıntıları,saniyeler kazanabildin:Ama Saint-Roch’un çanları,Pyramides sokağıyla Saint-Honore sokağının kavşağındaki trafik ışıkları,sahanlıktaki musluktan damlayan su damlasının tahmin edilebilir düşüşü,saatleri,dakikaları,günleri ve mevsimleri ölçmeyi hiç bir zaman durdurmadılar.Zamanı unutur gibi yapabildin,geceleyin yürüyüp gündüz uyuyabildin:Ama onu hiç bir zaman tamamen aldatamadın.

Uzunca bir süre kendine sığınaklar kurup yıktın:düzen ya da eylemsizlik,başıboş sürüklenme ya da uyku,geceleyin devriye gezmeler,yansız anlar,gölgelerin ve ışıkların kaçışı.Daha uzun bir süre kendine yalan söylemeyi,kendini sersemleştirmeyi,kendi oyununa gelmeyi sürdürebilirsin belki.Ama oyun bitti,büyük şenlik,ertelenmiş yaşamın yalancı sarhoşluğu bitti.Dünya yerinden kıpırdamadı ve sen değişmedin.Kayıtsızlık seni farklı kılmadı.

Ölmedin.Delirmedin. Her şeyi gözetip kollayan zaman,sana rağmen çözümü açıkladı. Cevabı bilen zaman akmaya devam etti. Yine böyle bir günde,biraz daha önce,biraz daha sonra,her şey yeniden başlıyor,her şey devam ediyor. Düş gören bir adam gibi konuşmaktan vazgeç…”

Bu yazarın tüm kitapları okunmalı dediğim yazarlardan biridir Georges Perec. Fakat başlangıç için doğru bir kitap değildir Uyuyan Adam. Şeyler, W Ya da Bir Çocukluk Hatırası ya da Yaşam Kullanma Kılavuzu daha uygun bir başlangıç olacaktır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Uyuyan Adam
Orijinal adı: Un Homme Qui Dort
Yazar: Georges Perec
Çeviri: Sosi Dolanoğlu
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa: 112
Baskı: 2000
Tür: Roman

uyuyan-adam-georges-perec-2

#Uyuyan Adam – Georges Perec #Uyuyan Adam #Georges Perec

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend