Uyuyan Ordu – Francesca Simon

21 Şub Uyuyan Ordu – Francesca Simon

Nors mitolojisi, İskandinav mitolojisi, Viking tanrıları gibi konulara değinen, güzel, sade bir çocuk kitabı benzeri fantastik bir eser Uyuyan Ordu. Thor’un kardeşi Loki ve onun hınzırlıkları daha doğrusu kötülükleri sayesinde karışan işleri toparlama görevi, ölümlü bir kız çocuğuna kalmıştır. Bu küçük kız çocuğu herşeyden habersiz, müzede gezinirken başına gelen bu olaydan sonra elinden geleni yapar.

Her ne kadar içine zor girilen bir kitap olsa da Uyuyan Ordu hoş bir kitap. Özellikle meraklısı olduğum, İskandinav mitolojisine bu şekilde bir giriş yapmak, bu şekilde bir kaç ayrıntıyı öğrenmek ve o zamanlardaymış gibi, o anı yaşıyormuş gibi olmak çok hoşuma gitti. Kitabın içinde yer yer bulunan öğretici alanların dışında, nedenleri ve sonuçları da görüyorsunuz. Tabi amaç bu değildir eminim kitabın yazarı için ama sanki biraz bu konulara değinmek istemiş gibi geldi bana. Ama iyi ki de değinmiş çünkü daha çekici hale gelen bir kitap olmuş. Keşke bu tip kitaplar daha fazla olsa bu sayede çaktırmadan ara ara İskandinav mitolojisini öğrenmiş olacağız. Hatta kitabı okurken aklıma geldi Türk mitolojisi içinde bu tip kitaplar var mıdır acaba diye düşündüm. Mutlaka vardır fakat henüz bilmiyoruz. Bilen varsa yorum olarak yazarsa çok sevinirim.

Olmazsa olmaz olmasada gerçekten güzel bir kitap. Özellikle meraklıları için okunması gereken bir kitap. Çocuklar için belki biraz fazla gelebilir. Çok küçük olmadıkları sürece sorun yok tabi.

İyi okumalar.

Kitap adı: Uyuyan Ordu
Orijinal adı: The Sleeping Army
Yazar: Francesca Simon
Çeviri: Tuğçe Akyüz
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 192
Baskı: 2013
Tür: Fantastik

uyuyan-ordu-francesca-simon

Arka kapak;
İngiliz Müzesi’nden Nors mitolojisine uzanan büyülü bir yolculuk!

Freya, geceyi babasının çalıştığı İngiliz Müzesi’nde geçirmek zorunda kalır. Müzede gezerken fildişi bir boru ve eski bir satranç takımı gözüne takılır. Karşı konulamaz bir istekle boruya üfleyen Freya, üç satranç taşının canlanmasına yol açar ve canlanan taşlarla birlikte kendini birden Viking Tanrıları’nın diyarında bulur. Bu büyülü ülkede onları korkunç bir macera beklemektedir. Ölüm saçan devler ile ejderhalara karşı koymak ve yeraltı dünyasını ziyaret etmek zorunda kalan Freya’nın kaybetme şansı yoktur.

Freya zekice kurgulanmış ve herkesin bağ kurabileceği bir karakter. Böyle bir karaktere ancak Francesca Simon hayat verebilirdi.
The Guardian

Çılgın, eğlenceli ve sıradışı bir roman.
Jacqueline Wilson

Tanrıların ülkesinde eğlenceli bir serüven.
The Times

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend