Uzak Şehir – Levent Cantek

11 Haz Uzak Şehir – Levent Cantek

Uzak Şehir, Levent Cantek’in Ankara çizgi romanlarından bir diğeri. Ankara’nın arka sokaklarında yaşananların anlatıldığı bir kitap Uzak Şehir. Ülkemizde çok fazla üzerinde durulmayan konulara çizgi roman aracı ile değinilmiş, olması gereken güzel çalışmalardan Uzak Şehir.

Çizgi roman denildiğinde akla gelen tabuların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor biliyorsunuz. Çizgi roman denilince akla hemen işe yaramaz, çocuklar için vs. gibi olumsuzlamalar yapılıyor. Günümüzde eş dost sohbetlerinde bile bunu duyabiliyoruz. Fakat bu çok yanlış bir gidişat. Yurtdışında çizgi roman başlı başına bir dal durumunda ve çok iyi örneklerini görüyoruz. Ülkemize de gelmeye başladı bu tip alternatif çizgi romanlar. Her biri ayrı bir kaliteyi ve ayrı bir sanatı temsil ediyor.

İşte bizim ülkemizde de bu tip çalışmalar yapılmaya başlandı. Uzak Şehir bu çalışmalardan biri. Kendimizden, kendi şehirlerimizden birinde olup bitenlere çizgi roman dünyasından bakma şansını bulduğumuz, güzel çalışmalardan biri. Gerek konusu gerek çizgileri gerekse anlatımı kısacası hiç bir yerinde büyük kusurlar bulunmayan, güzel bir öykü.

Fazla uzatılmadan alınması, okunması gerekli diye düşünüyorum. Güzel bir çizgi roman okuma saati için, kendinize bir saat ayırın ve Uzak Şehir’e bir gidin.

İyi okumalar.

Kitap adı: Uzak Şehir
Yazar: Levent Cantek
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 124
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

Uzak Şehir – Levent Cantek

Arka kapak;
“Yoksula dünyayı sormuşlar eşitmişiz demiş. Babam söylerdi bunu, ezberletmek ister gibi durup durup söylerdi. Eşit olacağız, insandan yana olacağız. İnsan ne için yaşarsa o olur. İnsan, insan için yaşarsa iyi olur. Başkalarına yardım et. Kimse, kimseden üstün değildir. Ve bir sürü palavra… Babam on yıl önce öldü. Dürüst bir insandı ama… Yoksullarla paylaştığımız eşitlikten başka bir şey bırakmadı bana.” Şimdiki zaman karanlığı… Bir yanda temiz şehir ve hayat ezberleri, diğer yanda büyük bir kör delik, Ankara’nın kenar mahalleleri. Didişmeler, kıvrana kıvrana ölen umutlar, kostaklanarak konuşan ölüler, parçalayan eksiklikler… Vakti gelince ortaya çıkan muktedirler ve vakit dolarken kapanan defterler… Hırsızlar, katiller, kadınlar ve erkek arkadaşlar… Sağcılar, kazananlar ve dumanlı havalar… Diplerde, derinlerde yaşayan bir kara Ankara… “Kurumuş bir kan kokusu ağzında…”

Uzak Şehir, Ankara üçlemesinin son grafik romanı. 2013’te Dumankara, Hayat Bir Yangındı ile başlayan, Emanet Şehir ile süren üçleme, günümüzde geçen bir kara hikâye ile sonlanıyor. Levent Cantek’in karanlık Ankara’sı, Berat Pekmezci’nin maharetli çizgileriyle koyulaşıyor. Uzak Şehir, katran ve para kokulu, ölü ve tedirgin edici…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend