Vahşetin Çağrısı – Jack London

29 Kas Vahşetin Çağrısı – Jack London

Bir köpeğin gözünden sert bir dünya. Hem de çok sert bir dünya. Soğuk acımasız. Düştüğünde herşeyin bittiği bir dünya. Her zaman yerine geçebilecek birinin olduğu ve o birinin hazırda beklediği bir dünya. Senin düşüşün, bazıları için yükseliştir sözünün bir tür öğüt, bir tür olmazsa olmaz olduğu bir dünya. Medeniyette gibi görünüp, aslında vahşi yaşamda olanların dünyasından bir kesit.

Jack London tarzını çok iyi hissedeceğiniz eşsiz roman Vahşetin Çağrısı ile bir köpeğin gözünden dünyamızı görüyoruz. Bu dünyada hayvanlar bir mal. Satın alınan, satılan, değiştirilebilen ve öldüğünde bir kenara atılan eşya gibiler. Modern bir medeniyetteyiz. İnsan dediğimiz düşünen hayvanın, bu gelişmiş dünyasında vahşeti yaşayan hayvanlarla beraberiz. En iyi dostlarımız onlar. Köpekler. Zor koşullarda sert bir hayat ile yüz yüze gelmiş kızak çeken bu köpekler, hem insanlardan hem de kendi cinslerinden eziyet çektikleri yetmiyormuş gibi bir de daha vahşi akrabaları kurtlarla uğraşıyorlar. Bir yandan kendi aralarında ki akıl almaz hiyerarşi bir yandan insanların akıl almaz beklentileri bir yandan da doğanın sunduğu aşılması zor koşullar. Bu durumda daha da sertleşen köpekler artık vahşeti yaşamış vahşiler oalrak gelişiyorlar. Bu ortamda olmak artık onlar için olağan bir hale geliyor. Sopalar, kamçılar, kurtlar ve soğuk. Hepsi de olmazsa olmaz oluyor artık yaşamlarında.

Jack London’ın klasikleşmiş romanı Vahşetin Çağrısı ile çok uzaklarda çok zor bir yaşamda bulacaksınız kendinizi. Hemde insan olarak değil, bir köpek olarak yaşayacaksınız o zamanları. O anları sanki siz yaşıyor gibi üzülecek yer yer vahşileşeceksiniz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Vahşetin Çağrısı
Orijinal adı: The Call of the Wild
Yazar: Jack London
Çeviri: Levent Cinemre
Yayınevi: İş Bankası Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 112
Baskı: 2010
Tür: Roman

Vahşetin Çağrısı - Jack London

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend