Van Gogh – Michael Howard

21 Eki Van Gogh – Michael Howard

Bir süredir merakla takip ettiğim bir seri var. Türkiye İş Bankası Yayınlarının ressamlar serisi. Bu seride büyük ressamların hayatları, resimleri ile birlikte harmanlanarak bizlere sunuluyor. Güzel mi güzel bir okuma şöleni. Hangi birinden başlanmalı insan karar veremiyor elbette.

Ben başlangıcı Van Gogh ile yapmayı seçtim. Neden derseniz çok merak ettiğim bir ressam ve hayatı hakikaten oldukça ilginç. Amsterdam’da bulunan Van Gogh müzesini gezerken bir çok ayrıntıyı tam olarak anlamamış, bahsedilen konuları yarım yamalak anlayabilmiştim. Van Gogh hakkında bir bilgiye ulaşmıştım fakat bu bilginin boşlukları vardı ve doldurulması gerekliydi. İşte bu eser tam olarak bu amaca hizmet etti benim için. Van Gogh müzesinin izni ile orada bulunan dökümanlar ve resimlerle hazırlanan eserde, Van Gogh ile ilgili hemen hemen herşeyi bulabiliyorsunuz.

Sadece sanatçının hayatı değil, hayatı boyunca yaptığı çalışmalardan bir çoğunu da inceleme şansını bulabiliyorsunuz. Van Gogh yaşamı boyunca 1100’ün üzerinde karakalem çalışması, bir ona yakın sulu boya çalışması yapmış. Bilinen eserlerinin yanı sıra ilk kez görebileceğiniz eserleri de bu kitapta bulabiliyorsunuz. Her biri ile ilgili küçük bir notta yazılmış. Kardeşi ile mektuplarından tutun, ailesi ile olan yazdıkları ve çevresi ile ilgili düşüncelerine kadar bir çok not bu kitapta yer alıyor. Öyle sanıyorum ki bu tip bir eser daha yok Van Gogh ile ilgili. Ressamı tanımak isteyenler için başından sonuna kadar iyi bir tanışma olacağı kesin.

Mükemmel bir eser başka ne denebilir bilemiyorum. Birkaç yıl önce ziyaret ettiğim Van Gogh müzesinde anlamadığım kısımları bu kitap sayesinde doldurdum. Herşeyiyle eşsiz bir çalışma olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür edilmeli.

İyi okumalar.

Kitap adı: Van Gogh 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri
Orijinal adı: Van Gogh: His Life and Works in 500 Images
Yazar: Michael Howard
Çeviri: Meltem Savcı
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 256
Baskı: 2014
Tür: Sanat

van gogh michael howard

Van Gogh – Michael Howard

Arka kapak;
Dışavurumculuğun öncüsü, etkileyici Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un yaşamını ve eserlerini konu alan, ustaca hazırlanmış yeni ve kapsamlı bir kaynak. Ressamın ölümünden sonra gelen şöhreti dahil, kişisel yaşamı, sanatsal etkilenimleri ve tarihsel bağlamın incelendiği sürükleyici ve canlı bir anlatım.

Van Gogh’un ilk yıllarından 1890’da 37 yaşında ölümüne dek imzasını attığı en önemli eserlerinden oluşan geniş bir seçki. Vincent van Gogh’un en büyük eserlerinin derinlemesine çözümleme ve açıklamalarla sunulduğu müthiş bir galeri. 500 çarpıcı görsel eşliğinde harika bir resimli kaynak kitap.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • gumanbirincioglu@gmail.com'
  güman birincioğlu
  Posted at 23:54h, 31 Aralık Yanıtla

  Müzelere gitmeden önce, müzedeki tablolarla ve ressamlarıyla ilgili kitapları okurum.Bilinçli gittiğinizde daha fazla keyf alıyorsunuz.İş Bankasının bu serisi çok güzel,daha önce okuduklarımdan (örneğin Tachen kitabevinin yayınladıklarndan) daha doyurucu.Yayınlanan 7 ressamı da aldım,heyecanla yeni çıkacakları bekliyorum,Bu tür kitapların çok satmadıklarını tahmin ediyorum,onun için de yarıda çıkarmaktan vazgeçiliyor (Remzi kitabevinde olduğu gibi) inşallah burada bu olmaz,fazla umudun yok çünkü iş Bankası yayınlarına giriyorum ressamlar serisi diye arıyorum orada dahi bulamıyorum..İnşallah yayanılıyorumdur.Çıkaranların eline sağlık,çok güzel bir iş yapıyorlar.

  • Metin Yılmaz
   Posted at 00:41h, 01 Ocak Yanıtla

   Evet kesinlikle haklısınız. Umuyorum bu seri devam eder ve yeni sanatçıları da görürüz. Çok ama çok kıymetli bir seri.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend