Ve Dağlar Yankılandı – Khaled Hosseini

27 Nis Ve Dağlar Yankılandı – Khaled Hosseini

Khaled Hosseini’nin yayınlanan son kitabı. Yazarın “Uçurtma Avcısı” ve “Bin Muhteşem Güneş” adlı iki romanı daha var. Mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur, bir aralar oldukça popülerdi. Hatta Uçurtma Avcısı’na film dahi çekildi. Popüler olduğu dönemde ben de o akıma dahil olup, bir çırpıda ilk iki romanı yutmuştum ve kelimenin tam anlamıyla bayılmıştım. Afganistan’ın içinde bulunduğu durum, savaşın içine düşmüş insanların psikolojisi, dostluk, kardeşlik, aşk, ayrılık bu kavramlar o kadar yoğun ve samimi işlenmişti ki her iki kitabın da etkisinden uzun süre kurtulamamıştım.

Dolayısıyla beni ilk iki kitabıyla mest eden bir yazarın, üçüncü kitabına devasa boyuttaki beklentilerimle başladım. Belki de bu yüzden, ilk iki kitaptaki sürükleyici ve insanın içine işleyen tonları, bu kitapta yoğun derecede yaşayamadım.

“Ve dağlar yankılandı” kitabı bir kez konu ve üslup olarak daha farklı. Tek bir hikaye etrafında şekillenen hayatları görmüyorsunuz. İçinde, birbiriyle çok uzaktan da olsa bağlantılı, birden fazla hikaye var. Yazar bu farklı hayatları yazarken, sonunda hikayeleri birleştirme kaygısı gütmüyor. İnsanların yaşadıklarını mutlu veya mutsuz bir sona bağlama girişiminde de bulunmuyor. Tıpkı gerçeğin kendisi gibi, hala yaşanan bir ‘süreç’ olarak bırakmayı tercih ediyor.

Kitabın ana hikayesi Peri ve Abdullah adlı kardeşlerin, birbirinden çok uzak iki farklı yaşama sürüklenişinden bahsediyor. Farklı kültürlerde yeşermek zorunda bırakılan bu iki çocuk, anlam veremedikleri bir yoklukla hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Diğer hikayeler ise bu ana hikayeden dallanıp budaklanıyor.

Kitabın başlarında Peri ve Abdullah beni çok etkilese de, ana hikayenin bir süre sonra uzaklaşıp etkisini kaybettiğini söylemeliyim. Dolayısıyla kitabın sonlarını ‘artık bitireyim’ düşüncesiyle okudum.

Kitabın çoğu kesim tarafından ‘vasat’ olarak nitelendirilmesinin sebebi bana kalırsa, yazarın bu hikayeleri yüz üstü bırakıp kitabı aniden bitirmesi.

Eğer yalnızca Peri ve Abdullah’ı anlatan bir kitap olsaydı, daha fazla etkileyebilirdi.

Yalnızca Thalia ve Markos’u anlatsa, bana kalırsa muhteşem olabilirdi.

Ama dediğim gibi yazarın son kitabında farklı bir kalıp denemiş olması diğer iki kitabın burukluğunu unutmaya çalışan çoğu Hosseini okuru için, hayal kırıklığına dönüştü.

Yine de kabul etmeliyim ki, karakterlerin zenginliği ve “gerçekliği”, en az diğer iki kitap kadar yerli yerinde. Düşündüğüm ya da ümit ettiğim kadar akıcı gitmese de, sıkılmadan okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Eğer Afganistan’ın küçük bir köyünden başlayıp, Kabil’e, oradan Paris’e, çıkıp Tinos Adası’na doğru yol almak isterseniz, ‘Ve dağlar yankılandı’ güzel bir seçim olabilir.

Kitap adı: Ve Dağlar Yankılandı
Orijinal adı: And the Mountains Echoed
Yazar: Khaled Hosseini
Çeviri: Püren Özgören
Yayınevi: Everest
Sayfa: 410
Baskı: 2013
Tür: Roman

ve-daglar-yankilandi-khaled-hosseini

#Ve Dağlar Yankılandı – Khaled Hosseini #Ve Dağlar Yankılandı #Khaled Hosseini

Kitap Etiketleri:
Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

15 Yorum
 • dududeryademircali@gmail.com'
  deniz yıldızı
  Posted at 09:07h, 12 Ekim Yanıtla

  ilk kitabının verdiği heyecan sebebiyle hevesle başladığım kitap benim için tam bir hayal kırıklığına dönüştü. ilk kitabını okuyalı epey zaman geçtiği için aynı yazarın kitabını okuyor olmama inanmak bayağı zor oldu benim için. kendimi ancak kitabın yarısına kadar zorlayabildim ve sonra okumamaya karar verdim. ahlaki açıdan çok kötü bir roman. bizim kültürümüzle daha doğrusu islami ve insani değerlere aykırı pek çok ayrıntı bulunuyor, bu sebeple bu kitabı kesinlikle tavsiye etmiyorum, ve bir daha da bu yazarın herhangi bir kitabını okuyacağımı da zannetmiyorum…

  • zeynep
   Posted at 16:27h, 12 Ekim Yanıtla

   Haklısınız, ben de büyük bir hevesle başladım ve hayal kırıklığına uğradım. Yine de yazara küsmedim henüz, gelecek kitapları konusunda ümitliyim.

   • dududeryademircali@gmail.com'
    deniz yıldızı
    Posted at 17:52h, 12 Ekim Yanıtla

    keşke ben de sizin kadar ümitli olabilsem ama ne yazık ki değilim, yeni kitabı çıkarsa bir şans daha verip de okumaya yeltensem bile benim gözümde 1-o yenik başlayacağını söylemeliyim

 • busra-karakas@windowslive.com'
  Büşra Tokgöz
  Posted at 09:23h, 06 Mayıs Yanıtla

  Uçurtma Avcısı,evet,çok ayrı bir dünyaydı.Ama bu kitap için vasat demenin haksızlık olacağı düşüncesi içindeyim.Hikayelerin kurgusu çok güzel,karakterler çok gerçek.E tabi,sadece Abdullah’la Peri etrafında geçse daha etkileyici olabilirdi.Buna ben de katılıyorum.Yinede mükemmel.Zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız okurken.Şiddetle tavsiye ederim:)

 • mfdagci@iski.gov.tr'
  Mehmet Fatih DAĞCI
  Posted at 16:21h, 13 Haziran Yanıtla

  Yunanistan kısmı tinos Adası Thalia madeline çok saçma olmuş kısacık geçilebilir di belki abdullah peri neredeyse azıcık geçiyor hikayede yine idris ve timur kısmı gereksiz sayılabilecek şeyler o kısımlar çıkartılsa kitap daha başarılı olur eminim

 • eminex82@hotmail.com'
  Emine sen
  Posted at 02:24h, 12 Temmuz Yanıtla

  Ben bu kitabın başını ve sonunu anladım sadece ortada geçen kişiler kimdi onu bile çıkaramadım alakasız olmuş başlayamadım…bu yazarın kitaplarını severim ama bu kitap …olmamış..

 • sesusase1999@hotmail.com'
  suzan kaya
  Posted at 20:46h, 19 Ağustos Yanıtla

  Bence khaled hosseini tam bir vicdansız! İlk kitaplarını okumadığım için etkilendim. Ama gerçekten de berbat son! Sonu gelmemiş hikayeler.. Özellikle ikbal ve oğlu o uyuşturucu satıcısı iyi görünümlü komutan baba!! üstelik peri o tüyleri bile hatırlamadı. Bu tam bir sacmalik. Ayrıca ıslami da kötüler bir tavır sergilemiş. Hep bir batı merakı. Bu adam gerçekten iyi yazabilir ama yazacağı şeylerin yükümlülüğünü bilmiyor. Tam bir hayal kırıklığı benim için..

 • meliss_ipek@hotmail.com'
  Meliha Yetiş
  Posted at 14:53h, 04 Mayıs Yanıtla

  Kesinlikle zaman kaybı .”uçurtma avcısı” çok iyiyi di.”bin muhteşem güneş” ise şöyle boyle fakat “ve dağlar yankılandı” çok zorlama bi kitap .Çok yorucu bunaltıcı sıkıcı karışık bi kitap.başlamışken bitiriyim dedim ama okunacak gibi değil .paranızı başka bi kitap için harcayın

 • Hediyeguzel@gmail.con'
  Hediye
  Posted at 07:32h, 03 Haziran Yanıtla

  İlk iki kitabın yazarıyla bu aynı olamaz dedim . Hikayeler içinde kendi içinde sık sık kopuyor. Tutarsızlıklar çok fazla . Çok sıkıldım ve kitabın ortasında bitirip direk sonunu açıp okudum . Tamam kavuşmuşlar deyip kapattım . Kesinlikle önermiyorum .

 • seadetimsen@mail.ru'
  Saadet
  Posted at 12:03h, 24 Kasım Yanıtla

  Yazılanlara katılıyorum. İlk kitabplarını çok sevdiğim için koşa koşa gittim aldım ama hayal kırıklığına uğradım. Çok alakasız ve çok berbat. İdris Timur Markos Thalia Adel ne bileyim bisürü alakasız hikayeler ve karakterler var. Hepside yarım yarım. Kitabın 287cisayfasından öte okumadım. Kimseyede tavsiye etmem.

 • bbekiroglu27@gmail.com'
  Beliz
  Posted at 00:26h, 15 Aralık Yanıtla

  Yorumlara katiliyorum ucurtma avcisi ve bin muhtesem gunesten sonra tam bir hayal kırıkligi ozellikle bin muhtesem güneş gibi bir kitaptan sonra hic olmamis ama yazarin onceki iki kitabindan dolayı onun hala hayranıyım

 • duygunur2001@hotmail.com.tr'
  Duygunur Budak
  Posted at 23:15h, 17 Haziran Yanıtla

  Ya sonunu da ben Abdullah ile Peri’nin kavuşacağını düşünmüştüm onca seneden sonra.Ama Abdullah,Peri ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyor.Abdullah ölüp gidiyor.Tam bir hayal kırıklığı.

 • rumeysaturkan.302@gmail.com'
  Bilinmeyen
  Posted at 21:15h, 05 Temmuz Yanıtla

  Bende bu hafta koca bir umutla başladım bu kitaba ama yarısına kadar ancak kendimi okumaya zorlaya bildim. karakterlerin kişilikleri berbat hiç bir karakteri okumaya değer bulamadım ayrıca yazar Afganistan insanlarını, kültürünü ve islamiyeti yermek ve müslümanları her haltı yiyen iğrenç kişilikler olarak o kadar güzel tanıtmışki vallahi yabancı olsam Afganistanlılar müslümanlar birer pislik derdim. bence KESİNLİKLE ZAMAN İSRAFI…

 • Arsslanese@gmail.com'
  Neşe
  Posted at 23:53h, 16 Temmuz Yanıtla

  Ben de şu an kitabı bitirmek için kendimi zorluyorum yazarın bir hikayeden diğerine atlamasını anlamsız buldum uçurtma avcısına bayılmıştım ama ve dağlar yankılandı iiçin aynı şeyi söyleyemiycem

 • lemanaldemir66@hotmail.com'
  Leman
  Posted at 01:05h, 16 Eylül Yanıtla

  İyi ki yazılan yorumlara aldanıpta kitabı okumamazlık yapmamışım.Okunmaya değer bir kitaptı.Hiç sıkılmadım.Bir günde bitirdim.Herkese tavsiye ederim

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend