Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar – William S. Burroughs & Jack Kerouac

13 Mar Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar – William S. Burroughs & Jack Kerouac

Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar Beat Kuşağı’nın ilk kitabı olarak kabul edilen, yeraltı edebiyatının önemli bir eseri. Kitap bu türü sevenler için bir solukta okunabilecek bir kitap. Bu türden okumamış kişilerin ise birkaç Beat eseri sindirmesi ve sonrasında Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar’ı okuması gerekmekte. Neden derseniz başlar başlamaz afallayabilirsiniz.

Kitabın konusu gerçek bir hayat hikayesi. Fakat isimler değiştirilmiş durumda. Kitabı iki ayrı karakterin daha doğrusu yazarın anlatımı ile okuyorsunuz. Bu kısmı çok eğlenceli oluyor. Bir olayı her iki karakterden okumak gerçekten eğlenceli. Eve geliyor diyelim ki karakterimiz evde şu var bu var diyor. Diğer karakterden okurken evde oturuyorduk ve geldiler şöyle hissettim şöyle oldu diyor. Bu sayede karakterlerin birbirlerine besledikleri her türü duyguda açıkta olmuş oluyor. Güzel ve farklı bir histi gerçekten. Her ne kadar tam olarak anlatamasamda 🙂

Jack Kerouac ve William S. Burroughs, 1950’ler de toplumun onlara sunduklarından uzakta yaşamayı kendilerine felsefe edinmiş, her otoriteye karşı duruş sergileyen iki arkadaş. Yazdıkların ve politik tavırlarından dolayı sık sık yargılanmışlardır. 1944 yılında, Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar’ı kaleme aldıkları sırada haklarındaki ilk suçlama oldukça farklıdır: Cinayeti polise bildirmemek. Arkadaşlarının işlediği ve daha sonra kendilerine anlatılan cinayeti polise bildirmeyerek tutuklanmalarının hikayesini, romanlaştırmaya karar verdiklerinde aslında Beat Kuşağını da başlatmış olduklarının farkında değillerdi. Fakat kitabı yayınlamak hiçte kolay değildi. Yıllarca kitabı yayınlamak için uğraştılar. Kitapta adları geçen arkadaşları dahil olmak üzere hemen hemen herkes bu kitabın yayınlanmasına sıcak bakmıyordu. Fakat on yıllar sonunda kitap yayınlandı ve 71 yıl sonra Türkçe çevirisi ile okunmaya hazır durumda. Tabi bu kadar övgüden sonra ne bekleyeceğinizi bilemiyorum fakat çok büyük beklentilerle okumamanızı tavsiye ederim. Çok büyük bir beklenti sizi sarsabilir. Özellikle yeraltı edebiyatına uzak kişiler için zaman kaybı olarak bile değerlendirilebilir.

Kitapta İstanbul, Türkiye ve bir Türk asıllı karakterin olması eminim bizim okuyucumuzu çekecektir. Fakat Hamam filminde ki gibi bir tepki de gelebilir. Eğer böyle bir yaklaşım olursa tabi kitabın aforoz edilmesi kaçınılmaz. Gerçi memlekette kitap okuyan sayısı zaten çok az, bunu sorun edebilecek okuyucu ise çok çok daha az. Türk asıllı karakterle ilgili kopya vermiyorum, okuyunuz görünüz diyorum…

Kitap çok sürükleyici ve hakikaten birkaç soluk sürmüyor bitirmeniz. Fakat çeviriden midir bilemiyorum olayların döngüsünde kopmalar var. Bu da sizi yavaşlatıyor. Kitaptan ani kopmalar yaşatabiliyor. Bunlar çeviriden kaçmaması gereken hatalar aslında neden olmuş ya da bilerek mi yapılmış anlayamadım. En son okuduğum birkaç kitapta yazım hataları, çeviri hataları ve baskı hatalarına sahip iki yayınevi oldu İthaki Yayıncılık ve Sel Yayıncılık. Her iki yayınevinide çok seviyoruz fakat bu hataların daha az olmasını umuyor ve talep ediyoruz.

Keyifli okumalar.

Kitap adı: Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar
Orijinal adı: And The Hippos Were Boiled in Their Tanks
Yazar: William S. Burroughs & Jack Kerouac
Çeviri: Dost Körpe
Yayınevi: Sel
Sayfa: 147
Baskı: 2013
Tür: Roman

ve-hipopotamlar-tanklarinda-haslandilar-jack-kerouac-2

ve-hipopotamlar-tanklarinda-haslandilar-jack-kerouac-3

#Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar – Jack Kerouac & William S. Burroughs #Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar #Jack Kerouac #William S. Burroughs

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend