Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü – John Berger

13 Şub Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü – John Berger

Yine görme ile alakalı bir kitap mı? Hayır bu kez değil. Aslında biraz öyle ama bu kez gören organ göz değil. Peki hüzünlü mü? Hem de fazlasıyla! Dinlediğiniz müziğe dikkat edin okurken. Eğer arkaplanda Max Richter’den On The Nature Of Daylight gibi bir parça çalıyorsa işin rengi hakikaten çok farklı olabilir. Evet yine John Berger yine şaşırtmayan bir kalite ve yine şaşırtmayan bir mükemmellik düzeyi. Bize bunu neden yapıyor bilmiyorum ama yapmaya devam etse iyi olacak. Umuyorum ki ölüm onu almaz ve o bunları yapmaya devam edebilir.

Görme Biçimleri adlı şaheserden beridir hemen hemen her ay bir John Berger kitabı okumaya özen gösteriyorum. O kadar biliyorum ki karşıma çıkacak olanın ne kadar iyi olduğunu, o kadar eminimki bundan çok fazla düşünmüyorum. Alıyorum ve okumaya başlıyorum. Bir şekilde bir yerlerden beni kendisine bağlayacağını biliyorum. İlk sayfalar belki sıkıcı gibi görünebilir. Belki hikayenin içine giremem hemen ama bilirim ki bir an gelecek beni yakalayacak. O zamanı beklerim. O zaman gelir ve ben keyifle okumaya devam ederim.

Çok fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Alın ve okuyun emin olun bir yerlerden bir şeyler bulacaksınız. Bu kez John Berger’in şair yönünüde bulacaksınız. Nasıl mı? Buyrun sizi aşağıya alalım;

“senin adana
daha mı geç iner gece?
senden ilerde yürümem
yılan sokmasın diye mi
sandaletli ayaklarını?

denge asla kurulamaz.
bunun için susar yıldızlar
açmazlar ağızlarını.

nasıl gecer mevsim
nasıl
neyle ölçülür
yokluğunun takviminde?

nasıl ölçmeli
altüst ışığımın
akış hızını
olanlarda
ve olacağın dağında?

denge asla kurulamaz.

neyse ki gözlerimiz geceleri
yansılar birbirini
ve geçer tüm baş dönmeleri.”

İyi okumalar.

Kitap adı: Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü
Orijinal adı: And Our Faces, My Heart, Brief as Photos
Yazar: John Berger
Çeviri: Zafer Aracagök
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa: 112
Baskı: 2012
Tür: Deneme

ve-yuzlerimiz-kalbim-fotograflar-kadar-kisa-omurlu-john-berger

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2016 - Kargadan Notlar
    Posted at 00:17h, 02 Ağustos Yanıtla

    […] Yine görme ile alakalı bir kitap mı? Hayır bu kez değil. Aslında biraz öyle ama bu kez gören organ göz değil. Peki hüzünlü mü? Hem de fazlasıyla! Dinlediğiniz müziğe dikkat edin okurken. Eğer arkaplanda Max Richter’den On The Nature Of Daylight gibi bir parça çalıyorsa işin rengi hakikaten çok farklı olabilir. Evet yine John Berger yine şaşırtmayan bir kalite ve yine şaşırtmayan bir mükemmellik düzeyi. Bize bunu neden yapıyor bilmiyorum ama yapmaya devam etse iyi olacak. Umuyorum ki ölüm onu almaz ve o bunları yapmaya devam edebilir. Yazının devamı için tıklayın […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend