Venedik’te Ölüm – Thomas Mann

27 May Venedik’te Ölüm – Thomas Mann

Thomas Mann’ın en bilinen ve en önemli eserlerinden biridir Venedik’te Ölüm. Kitabın kahramanı yazar Aschenbach kırklı yaşlarına gelmiş, yazma yeteneğini biraz olsun kaybetmiş bir yazardır. Bir tatile çıkarak, yaşadığı bu zamanları atlatmak ve rahatlamak ister. İlk olarak bir adaya gider fakat istediği tatil bu değildir. Daha sonra ise Venedik’e gider. Buranın o küflü ve puslu atmosferi çeker onu. Kalmaya karar verir ve bir otele yerleşir.

Otelde bir aile daha kalıyor. Bu ailenin Tadeusz adında bir oğulları var. Henüz 14 yaşında. Aschenbach bu çocuğu sahilde arkadaşları ile top oynarken farkediyor. Ona karşı bir baba sevgisi gibi bir sevgi beslediğini düşünüyor fakat gerçek böyle değil… Sürekli olarak bakım yaptımaya başlayan Aschenbach, berberden çıkmaz oluyor. Bir çeşit kendini beğendirme çabası. Fakat bu çok yersiz oluyor. Zaman geçiyor ve birgün berberde bir afetin yaklaştığını duyuyor. Şehrin sürekli olarka ilaçlanması şüphe uyandırıyor. Sonrasında nedenin Hint Kolerası olduğunu öğreniyor. Şehri terk etme düşüncesi geçiyor aklından ama Tadeusz’dan ayrılmak ona çok ağır geliyor. Bu yüzden terk etmiyor Venedik şehrini. Fakat bir kaç gün sonra kendisini iyi hissetmediği bir gün Tadeusz ve ailesinin otelden ayrılmakta olduğunu görüyor. Hayalleri gözünün önünden geçiyor odasına kaldırılırken. Çok geçmeden fenalaşan Aschenbach, hayata olan son görevini vedasını veriyor…

Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Venedik’te Ölüm, şaşırtıcı hikayesi ve trajedisi ile okunmaya değer bir eser.

Kitap adı: Venedik’te Ölüm
Orijinal adı: Der Tod Venedig
Yazar: Thomas Mann
Çeviri: Behçet Necatigil
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 116
Baskı: 2015
Tür: Roman

venedikte-olum-thomas-mann-2

#Venedikte Ölüm – Thomas Mann #Venedikte Ölüm #Thomas Mann

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Mayıs 2015
    Posted at 00:54h, 01 Haziran Yanıtla

    […] Thomas Mann’ın en bilinen ve en önemli eserlerinden biridir Venedik’te Ölüm. Kitabın kahramanı yazar Aschenbach kırklı yaşlarına gelmiş, yazma yeteneğini biraz olsun kaybetmiş bir yazardır. Bir tatile çıkarak, yaşadığı bu zamanları atlatmak ve rahatlamak ister… Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend