Vercoquin ve Plankton – Boris Vian

15 Nis Vercoquin ve Plankton – Boris Vian

İnceden inceden dalgasını geçen bir Boris Vian kitabı. Nereden bakarsanız bakın göreceğiniz tek şey Boris Vian’ın ince zekası ve iğnelemeyi seven düşünce yapısıdır. Bunu yaparken okuru sıkmadan, eğlendirerek yer yer güldürerek yapması da bizler için bulunmaz bir nimet.

Diğer kitapları gibi çok akıcı değil, akıcı bir kitap Vercoquin ve Plankton. Yazarın diğer kitaplarını okuyanlar bilir akıcılık konusuda olması gerekenden daha fazla bir akıcılık bulursunuz. Hatta bir an gelir bitmese de biraz daha okusam derken bulursunuz kendinizi. Vercoquin ve Plankton’da ise benzer bir akıcılığı ilk başlarda yakalıyorsunuz fakat ortalara doğru yitiriyorsunuz. Bu çeviri ile alakalı bir durum olabilir elbette.

Kitabın sistem eleştirisi yerleri yerinde bir yapı ile ilerliyor. Her şeyin çok önceden düşünülüp, kurgulandığını anlıyorsunuz. Sadece sistem değil aynı zamanda yazarlara da gönderme var gibi. F. Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby’ine kahramanın adı ile bir gönderme var örneğin. Major, Vercoquin ve Plankton’daki ana akarakterimiz, Great Gatsby ise Muhteşem Gatsby’deki ana karakterimiz. Bildiğiniz gibi Major ile Great arasında pek bir fark da yok zaten. Büyük, harika, muhteşem vs… Benzerlikler olayların bütünlüğü ile perçinleniyor aslında. Zenginlik içinde yaşayan insanlar, geçim sıkıntııs olmayan hayatlar, partiler güzel kadınlar, güzel giysiler, güzel yiyecekler, içecekler kısacası güzel denebilecek hayatlar. Tabi Boris Vian’a özgü caz tarzı farkı var.

Peki neden Vercoquin ve Plankton, Muhteşem Gatsby gibi olamadı? Popülerlik sınavında sınıfta kalan Boris Vian’dan böyle bir şey beklemek elbette doğru değil. Zaten onun tarzına yakışmayabilir. Artı kemikleri sızım sızım sızlayabilir. Aralarında yirmi küsür sene olan, tarz olarak birbirlerine benzeyen yerlerin olduğu iki kitaptan birinin diğerinden bu kadar farklı bir yerde olması, Boris Vian’nın kendi ülkesinde bile değerinin çok geç anlaşılması, bazı yazarların bazı ülkelerde değerinin çok ama çok üstünde değerlendirilmesi ve bunun gibi bir çok konu kafamda dönüyor şu an.

Neyse biz konumuza dönelim. Kitap güzel arkadaşlar alınız okuyunuz. Ama Boris Vian’ı ilk kez okuyacak bir kimse iseniz o zaman başlangıcı bu kitapla yapmayınız. Yazarı ve tarzı tanıdıktan sonra okuyunuz derim ben. Şahsi fikrim budur.

İyi okumalar.

Kitap adı: Vercoquin ve Plankton
Orijinal adı: Vercoquin et le Plancton
Yazar: Boris Vian
Çeviri: E. Elif Aksu
Yayınevi: Altı Kırkbeş Yayınları
Sayfa: 207
Baskı: 2002
Tür: Roman

Vercoquin ve Plankton – Boris Vian

vercoquin-plankton-boris-vian

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend