Wittgenstein’in Metresi – David Markson

05 Eyl Wittgenstein’in Metresi – David Markson

Tam bir deli romanı. Evet girer girmez yazıya bunu yazmak istedim. Hakikaten bir delinin kendi kendine dedikodu yapması. Şimdi böyle yazınca iyi değilmiş gibi algılanabilir fakat kesinlikle durum sandığınızın aksine. Önce kötüler gibi başlayıp yüceltiyorum dikkat ederseniz. Birazdan yine kötülüyor gibi de yapabilirim! 54 kez rededilen Wittgenstein’in Metresi, David Markson’un sabırlı bekleyişlerinden sonra baskıya alınmış, çok farklı bir roman.

Kitabı basmayan reddeden kişiler de dahil olmak üzere bir çok kişi kitaptan bir şey anlamadıklarını itiraf etmiş. Doğruyu söylemek gerekirse bende ilk başlarda “ne oluyor yahu” şeklindeydim. Sonra baktım ki içine girilip sizi sürükleyen bir hikayesi yok kitabın. Birşeyler anlatılıyor sürekli ve anlatılan konularda da bir tutarlılık yok, daldan dala bir durum var, anladım ki kitabın tarzı aklımızı karıştırmak üzerine kurulu. Tamam dedim bu güzel bir şey. Başladım içine daha bir girmeye kitabın. Fakat ilerledikçe hep aynı şeyleri okuyormuşum gibi hissetmeye başladım. Neden derseniz sürekli belli kişilerden bahsediliyor ve bazı enteresan bilgiler eşliğinde bize birşeyler sunuluyor. Ama bu anlatımlarda alakasız zamanlama ile yapılıyor tabi. Yüz-yüzelli sayfayı geçtikten sonra ister istemez bir oto pilot devreye giriyor beyninizde ve okuduklarını denetlemek belli süzgeçlerden geçirerek damıtmak yerine sadece okuyor. Herhangi bir olaylar bütünü yok zihninizde canlandırarak film gibi yaşayacağınız bir sahne de yok. Hal durum böyle olunca çok tat almasanızda farklı bir kitap okuyor olmanın verdiği hazzı yaşamaya çalışıyorsunuz.

Doğruyu söylemek gerekirse belli bir zaman sonra tekrar okuyacağım. Okunması gerekenler listem bittikten sonra mesela. Her ne kadar kitabı anlamış ve Kate’in ne kadar deli olduğunu anlasamda gereken yoğunluğu vererek okumadığımı düşünüyorum. Bu sebeple daha sonra tekrar okunacaklar listeme ekliyorum Wittgenstein’in Metresi’ni.

Peki iş tavsiye kısmına gelirse ne demeli? Diye soracak olursanız inanın bilemedim. Okusanız iyi olabilir farklı bir tarz çünkü, okumazsanız ne kaybedersiniz? Muhtemelen fazla bir şey kaybetmezsiniz. Ama şu var tabi kitabın tarzı bile okumaya yetecek nitelikte. Eğer zamanınız varsa bence sakin bir kafa ile okumalısınız.

İyi okumalar.

Kitap adı: Wittgenstein’in Metresi
Orijinal adı: Wittgenstein’s Mistress
Yazar: David Markson
Çeviri: Pelin Angı, Suat Kemal Angı
Yayınevi: Jaguar Kitap
Sayfa: 280
Baskı: 2014
Tür: Roman

#Wittgenstein’in Metresi – David Markson #Wittgenstein’in Metresi #David Markson

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend